fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus może wpłynąć na rezydencję podatkową

Adobe Stock
Epidemia COVID-19 utrudniła wszystkim przemieszczanie się. Pozostawanie za granicą przez dłuższy czas może doprowadzić do zmiany ośrodka interesów życiowych i konieczności rozliczenia podatku w innym kraju.

Epidemia koronawirusa niesie za sobą rozmaite, często nieoczekiwane, skutki prawne i podatkowe. Jednym z nich może być wpływ kwarantanny na rezydencję podatkową osób fizycznych i tym samym na obowiązek zapłacenia podatku w danym kraju. W celu ustalenia rezydencji podatkowej, bada się między innymi gdzie znajduje się centrum interesów życiowych podatnika, czy przez jaki okres przebywał w danym kraju.

Co wynika z umów międzynarodowych

Większość zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania opiera się na Konwencji Modelowej OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Artykuł 4 Konwencji wskazuje, że osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie jest osoba, która zgodnie z prawem tego państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Określenie to nie obejmuje jednak osób, które podlegają opodatkowaniu w tym państwie tylko w zakresie docho...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA