fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

VAT: Podatnicy mają problemy z JPK

123RF
Ministerstwo Finansów informuje, że weryfikacja Jednolitych Plików Kontrolnych JPK_VAT przy wykorzystaniu kompleksowego elektronicznego narzędzia ANALIZATOR_JPK, wykazała niezgodności w plikach przesłanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Niezgodności przejawiały się w:

- rozbieżności w przekazanych plikach JPK_VAT i deklaracjach złożonych za tożsamy okres,

- rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez kontrahentów w plikach JPK_VAT,

- przypadkach uwzględniania w plikach JPK zakupu faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie posiadają statusu czynnego podatnika w podatku od towarów i usług.

Podatnicy otrzymają powiadomienia o niezgodnościach w JPK. W związku z tym w najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono tego rodzaju przypadki, otrzymają powiadomienia na ten temat w postaci:

- e-maila z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl – na adresy elektroniczne lub

- wiadomości tekstowej SMS – na numery telefonów,

które wskazali w zgłoszeniach identyfikacyjnych lub aktualizacyjnych. Powiadomienia, opatrzone podpisem Ministerstwo Finansów, Departament Poboru Podatków, będą zawierać prośbę o sprawdzenie składanych plików JPK i kontakt z właściwym urzędem skarbowym, aby wyjaśnić stwierdzone niezgodności i ewentualnie skorygować złożoną deklarację VAT lub plik JPK_VAT.

Ważne: powiadomienia w formie e-mailowej i wiadomości tekstowe SMS są generowane automatycznie. Prosimy nie odpowiadać na takie wiadomości.

Jednocześnie informujemy, że pisma informacyjne nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, a w treści e-maila i wiadomości SMS nie będą umieszczane żadne odnośniki zewnętrzne (linki) ani załączniki w formie plików.

W przypadku otrzymania powiadomienia, wszelkie pytania i wątpliwości, a także wyjaśnienia co do zidentyfikowanych rozbieżności, należy kierować bezpośrednio do właściwych urzędów skarbowych.

Takie działania będą realizowane cyklicznie w sytuacji wystąpienia opisanych niezgodności w przesyłanych plikach JPK

Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA