fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową nie podlega pod GAAR

AdobeStock
Jeśli osiągnięcie korzyści podatkowej nie było jednym z głównych celów restrukturyzacji, to podjęte działania nie są sztuczne i mają uzasadnienie ekonomiczne. Nie znajdą tu zastosowania przepisy o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania.

15 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy ordynacji podatkowej o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania (tzw. klauzula GAAR). Zgodnie z definicją klauzuli GAAR czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Razem z wprowadzeniem klauzuli GAAR ordynacja podatkowa przewidziała instytucję wniosku o wydanie opinii zabezpieczającej, której celem jest uzyskanie przez podatnika potwierdzenia czy w danym stanie faktycznym będzie miała zastosowanie klauzula GAAR.

Czytaj także: Podatki: klauzula obejścia prawa coraz ostrzejsza

W ostatnich dniach na stronie Ministerstwa Finansów została opublikowana opinia zabezpieczająca wydana 23 marca 2020 r. przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (DKP1.8011.8.2019) dotycząca przekształcenia spółki z o.o. w spółkę k...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA