fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

STIR: kiedy organ skarbowy może zająć rachunki bankowe na trzy miesiące

Adobe Stock
To, że jedynym istotnym składnikiem majątku podatnika są środki na kontach bankowych, może uzasadniać obawę niewykonania zobowiązania podatkowego.

Blokada rachunków bankowych, czyli tzw. STIR od początku wywołuje wiele emocji i kontrowersji. Podatnicy obawiali się, że ta broń atomowa, której założeniem była skuteczna walka z oszustwami podatkowymi, będzie nadużywana i wykorzystywana niezgodnie z celem. Zgodnie z przewidywaniami wiele sporów o blokady kont trafiło już do sądów administracyjnych. A ich rozstrzygnięcia nie zawsze są korzystne dla podatników. Przykładem jest jeden z nowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 5 marca 2021 r., I FSK 1351/20).

Czytaj także:

STIR: przesłanki przedłużenia blokady rachunku bankowego spółki - wyrok NSA

72 godziny i dłużej

Spór zaczął się w listopadzie 2019 r. gdy fiskus zablokował rachunki bankowe spółki na 72  godziny. Tłumaczył, że z posiadanych przez niego informacji wynikało, iż firma może wykorzystywać działalność banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego. Blokada ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA