fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

NSA: odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania podatkowe spółki

Adobe Stock
Prezes zarządu, do którego należało prowadzenie spraw spółki świadomie uczestniczącej w oszustwie VAT, przez co powstała zaległość, nie uwolni się od odpowiedzialności za jej długi podatkowe.

Prowadzenie działalności obarczone jest licznymi ryzykami, w tym podatkowymi. Nawet przy szczególnej ostrożności firma może paść ofiarą oszusta. Fiskusa – choć nie zawsze ma rację – trudno przekonać, że podatnik nieświadomie brał udział w przekręcie. Jednak gdy urzędnicy mają dowody na celowe bezprawne działanie, mają prawo wyciągać z tego konsekwencje. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 kwietnia 2021 r.

Sprawa dotyczyła odpowiedzialności członka zarządu, konkretnie prezesa spółki za jej długi podatkowe w VAT. Zgodnie z procedurą podatkową fiskus ma prawo przenieść ją na osoby zarządzające, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Chyba że te wykażą, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub o postępowanie układowe, ewentualnie, że nie ponoszą winy za niedopełnienie tego obowiązku.

Czytaj też:

Oszustwa VAT: przestępstwa podatkowe...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA