Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z samorządowym fiskusem o wysokość podatku od nieruchomości.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że ma hotel, który dodatkowo wykorzystuje do świadczenia usług zdrowotnych, m.in. masaży, zabiegów dermatologicznych, fizykoterapii. Ponieważ usługi zdrowotne świadczone w hotelu mają charakter leczniczy, uzyskała wpis do rejestru takich podmiotów. Firma uważała, że ze względu na wpis wszystkie pomieszczenia niezabiegowe – magazyny, korytarze, recepcja, kuchnia, restauracja, pokoje itd. – są związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Do ich opodatkowania można więc stosować obniżoną, preferencyjną stawkę podatku dla działalności leczniczej.

Fiskus odpowiedział, że taki wpis nie wystarczy do objęcia preferencją całego hotelu.

To stanowisko potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, a ostatecznie też NSA. Zgodził się, że sam wpis do rejestru podmiotów leczniczych nie uprawnia do uznania wszystkich pomieszczeń niezabiegowych za związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Spółka nie mogła zatem stosować do nich obniżonej stawki. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2726/17