fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Licytacje komornicze a obowiązki podatkowe

AdobeStock
Sprzedaże licytacyjne nieruchomości w ramach egzekucji komorniczych ciągle cieszą się popularnością. Trzeba jednak pamiętać o związanych z nimi konkretnych obowiązkach podatkowych. Błędy w tym zakresie mogą być kosztowne.

Licytacje komornicze nieruchomości to z jednej strony szansa na nabycie w korzystnej cenie, często najbardziej atrakcyjnego, składnika majątku dłużnika, a z drugiej - nierzadko jedyna możliwość zaspokojenia, przynajmniej częściowego, roszczeń wierzyciela w sytuacji, gdy egzekucja w pozostałym zakresie okazała się bezskuteczna.

Warto jednak zwrócić uwagę na istotny aspekt zawieranych w tym trybie umów dostawy towarów, jakim jest przypisanie komornikom sądowym określonych obowiązków podatkowych. Konsekwencje potencjalnego błędu w tym zakresie mogą bowiem okazać się trudne do naprawienia lub wręcz nieodwracalne.

Płatnik VAT

Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej jest transakcją, która – co do zasady – podlega opodatkowaniu VAT. W tym przypadku płatnikiem podatku jest, jak wynika wprost z art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług, komornik sądowy. Przy sprzedaży towaru komornik wystawia zatem, w imieniu dłużnika i na jego rachunek, fakturę ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA