Fiskus sięga chętnie po podsłuchy

Siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego odpowie, kiedy skarbówka może wykorzystać podsłuchy przekazane przez prokuraturę.

Aktualizacja: 09.04.2018 10:06 Publikacja: 09.04.2018 08:33

Fiskus sięga chętnie po podsłuchy

Foto: Adobe Stock

Stawiając zarzuty świadomego udziału w oszustwach karuzelowych i wyłudzaniu VAT, fiskus nie ma oporów, by sięgać po podsłuchy. Naczelny Sąd Administracyjny ma jednak poważne wątpliwości, czy w każdym przypadku nagrania przekazane przez prokuraturę mogą stać się dowodem w postępowaniu podatkowym. W piątek jeden ze składów NSA wystąpił o uchwałę w tej sprawie.

Karuzela z oszustami

Wątpliwości pojawiły się w sprawie spółki, której fiskus zarzucił świadomy udział w karuzeli, która miała na celu wyłudzenie VAT (chodziło o telefony komórkowe). Jednym z dowodów na to, że firma wiedziała o udziale w oszustwie miały być posłuchy rozmów jej pracowników z kontrahentami. Fiskus pozyskał je z prokuratury. Były to stenogramy odtworzenia zapisów z podsłuchiwanych rozmów stanowiących materiały w śledztwie. Na podstawie tych i innych dowodów fiskus uznał, że spółka działała jako świadomy uczestnik oszustwa w VAT. Zażądał od niej wielomilionowego VAT.

Firma protestowała. Podkreślała m.in., że większość ustaleń fiskusa nie dotyczy jej kontrahentów, ale firm z wcześniejszego etapu obrotu. Nie miała świadomości, że padła ofiarą oszustów, a w swojej działalności dołożyła należytej staranności.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał jej rację. Za błędne uznał m.in. założenie, że w przypadku karuzeli podatkowej fiskus może stosować odpowiedzialność zbiorową. Wytknął też, że dowodem mogą być nagrania ale nie same stenogramy.

Gdy sprawa trafiła na wokandę NSA – po burzliwej batalii na sali rozpraw – skład orzekający odroczył rozstrzygnięcie. Po namyśle zaś uznał, że do wydania wyroków konieczne jest rozstrzygnięcie poważnych wątpliwości przez poszerzony skład NSA. A dotyczą one podsłuchów wykorzystywanych przez skarbówkę. Konkretnie czy od 15 kwietnia 2016 r. – w świetle ordynacji podatkowej i wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-419/14 – fiskus może wykorzystać jako dowód w postępowaniu podatkowym przekazane mu przez prokuraturę protokoły (stenogramy) z podsłuchów rozmów, przeprowadzonych przez uprawnione do tego służby, bez potwierdzenia, że są legalne i bez samych nagrań?

Istotny dowód

NSA zauważył, że dotychczasowe orzecznictwo przyznawało dowodom z podsłuchów przekazywanych fiskusowi domniemanie legalności. Wrocławski WSA zakwestionował to podejście, wskazując, że po wyroku TSUE z 17 grudnia 2015 r. w sprawie (C-419/14) jest ono nieaktualne. Co prawda, jak tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, stenogramy z podsłuchów są tylko jednym z dowodów, ale ważnym dla sprawy. Posłużyły bowiem do ustalenia, czy spółka miała świadomość udziału w oszustwie.

W ocenie NSA dowody pozyskiwane przez skarbówkę z działań operacyjnych innych służb mają znaczenie dla postępowań karuzelowych. Dlatego istotne jest, czy takie podsłuchy mogą być dowodem dla fiskusa bez formalnej kontroli, co do tego, czy zostały pozyskane zgodnie z prawem. Drugim problemem – zwłaszcza w kontekście uprawnień podatnika w postępowaniu – jest też to, czy fiskus może posłużyć się samymi stenogramami, bez nagrań.

sygnatura akt: I FSK 1881/17

Opinia

Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy

Naczelny Sąd Administracyjny, zadając pytanie składowi siedmiu sędziów, dąży do ustalenia jednej bardzo ważnej z punku widzenia podatnika kwestii. Chodzi o to, czy aktualna, nader częsta praktyka organów podatkowych związana z włączaniem do akt postępowań w sprawach VAT, materiałów uzyskanych w oparciu o techniki operacyjne, bez kontroli sądowej, może być podstawą wykazywania okoliczności w zakresie „oszustw VAT-owskich". Z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, do którego odwołuje się w swoim pytaniu NSA, wynika, że jest to dopuszczalne wyłącznie, gdy spełnione były wszystkie reżimy związane ze zgodnością z prawem UE. Uchwała NSA będzie cenna dla wielu postępowań prowadzonych aktualnie. Niemniej uważam, że dla celów rozstrzygnięcia spornej sprawy, w której zadano pytanie składowi siedmiu sędziów, będzie ona mało istotna.

Stawiając zarzuty świadomego udziału w oszustwach karuzelowych i wyłudzaniu VAT, fiskus nie ma oporów, by sięgać po podsłuchy. Naczelny Sąd Administracyjny ma jednak poważne wątpliwości, czy w każdym przypadku nagrania przekazane przez prokuraturę mogą stać się dowodem w postępowaniu podatkowym. W piątek jeden ze składów NSA wystąpił o uchwałę w tej sprawie.

Karuzela z oszustami

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a