fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Koronawirus - podatki: tarcza antykryzysowa nie zawiesiła kontroli i wszystkich terminów

Adobe Stock
Skarbówka wciąż działa, a tarcza antykryzysowa nie zawiesiła kontroli ani wszystkich terminów podatkowych.

Uchwalona przez Sejm ustawa antykryzysowa wprowadza przepisy zawieszające bieg terminów w różnych postępowaniach, w tym podatkowych.

Jednak, jak zapewniła „Rz" Anita Wielanek, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej, choć wstrzymano bezpośrednią obsługę interesantów, a niektórzy urzędnicy pracują zdalnie, to KAS działa.

– Wciąż wydawane są decyzje, w tym te o zwrotach PIT i VAT. Raczej nie będziemy wszczynali nowych kontroli, a w tych już prowadzonych staramy się, jeśli tylko można, wykorzystać elektroniczną komunikację z podatnikami – informuje rzeczniczka. Zaznacza, że do klasycznej kontroli jednak może dojść w razie podejrzenia popełnienia oszustw.

Rząd planował w ustawie antykryzysowej dać ministrowi finansów prawo do wstrzymania określonego rodzaju kontroli w drodze rozporządzenia. W ostatecznej wersji znalazło się jednak tylko zawieszenie biegu terminów (w art. 15zzs). Wprowadzono też przepis umożliwiający działanie urzędów mimo zawieszenia biegu terminów. Przewiduje on, że w okresie stanu epidemicznego albo epidemii czynności dokonane w postępowaniach i kontrolach są skuteczne. Urząd skarbowy będzie też mógł wydać decyzję w całości uwzględniającą żądanie strony.

Czytaj także:

Ta regulacja nie objęła jednak wszystkich możliwych procedur interesujących podatników. Jak przypomina dr Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy w kancelarii EOL, zdarza się, że dana sprawa podlega kilku kolejnym procedurom.

– Zakończenie jednej z nich nie powoduje automatycznie wszczęcia drugiej – podkreśla Bartosiewicz i daje przykład. Organ podatkowy wydał decyzję ostateczną, a podatnik ma 30 dni na skargę do sądu administracyjnego.

– To swoisty termin międzyproceduralny, bo postępowanie administracyjne już się zakończyło, a sądowe jeszcze nie rozpoczęło – mówi ekspert i zauważa, że przepis ustawy antykryzysowej nie zawiesił tych terminów. – Pełnomocnikom podatników w takich sprawach można sugerować, by z ostrożności procesowej nie czekali ze składaniem skarg – radzi Bartosiewicz.

Jak zauważa Alicja Sarna, doradca podatkowy i partner w MDDP, zawieszenie terminów nie stoi na przeszkodzie działaniom analitycznym urzędów i planowaniu czynności, które będą podjęte po zakończeniu stanu epidemii. Wskazuje jednak, że ustawa nie zawiesiła także terminów związanych np. z czynnościami sprawdzającymi.

– Jeśli zatem organ skarbowy prowadzi takie czynności (a nie kontrolę), to terminy na dostarczenie mu dokumentów w ramach tych czynności wciąż obowiązują – wyjaśnia ekspertka.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA