fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: Brak konta na białej liście nie powinien wstrzymać zapłaty

Fotolia.com
Nie ma podstaw prawnych żeby wyciągnąć konsekwencje cywilnoprawne wobec kontrahentów, których rachunek bankowy na białej liście nie widnieje.

Pierwsze miesiące „pełnego działania" białej listy pokazują bardzo dużą skalę niezrozumienia tej instytucji i powodują poważne nieporozumienia między kontrahentami. Przykładami są odmowy spełnienia świadczeń pieniężnych przez przedsiębiorców, którzy znajdują konta swojego kontrahenta na białej liście. Zdarzają się też przypadki zapłaty na konto niewskazane w umowie, a ujęte na białej liście.

Nie jest obowiązkowa

Mitem jest to, że ujawnienie na białej liście swojego konta jest dla przedsiębiorcy obowiązkowe. W naszym systemie prawnym próżno nawet szukać przepisu, który w ogóle nakładałby na przedsiębiorcę bezwzględny obowiązek posiadania rachunku bankowego. Oczywiście, art. 19 prawa przedsiębiorców wprowadza obowiązek dokonywania i przyjmowania płatności między przedsiębiorcami, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł. Ale wielu przedsiębiorców takiej granicy nie przekracza. Jeśli zaś przedsiębiorca już rachunek bankowy posiada, to ni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA