Przekształcenie spółki komandytowej w inną spółkę osobową

Zmiana formy prawnej prowadzenia działalności to proces złożony i kłopotliwy do przeprowadzenia. W wielu przypadkach potencjalnie niższe opodatkowanie uzyskane wskutek takiego przekształcenia nie równoważy negatywnych skutków biznesowych, tj. wzrostu odpowiedzialności wspólników, ewentualnego negatywnego postrzegania wśród kontrahentów lub partnerów biznesowych, administracyjno-księgowych utrudnień związanych ze zmianą formy prawnej czy też czasowego zawieszenia lub spowolnienia operacji biznesowych, mogących mieć negatywne konsekwencje dla utrzymania przychodów. Katarzyna Miłek, Tomasz Woliński

Publikacja: 16.03.2021 17:00

Przekształcenie spółki komandytowej w inną spółkę osobową

Foto: Adobe Stock

Jednym z najgorętszych tematów prawno-gospodarczych ostatnich tygodni jest zmiana opodatkowania spółek komandytowych wprowadzona ustawą z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 2123) – to jest objęcie spółki komandytowej podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pozostało 97% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe