fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transakcje z rajami podatkowymi to wyzwanie dokumentacyjne 2021 roku

Księgowy
Księgowy
Adobe Stock
Najpoważniejszą trudnością wynikającą z nowych przepisów, jest utrudniony, a w wielu przypadkach w praktyce niemożliwy, dostęp do informacji pozwalających podatnikom ustalić zakres ich obowiązków dokumentacyjnych.

1 stycznia 2021 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o CIT dotycząca m.in. obowiązków dokumentacyjnych z zakresu cen transferowych w przypadku transakcji przeprowadzanych z podmiotami, mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (dalej: raje podatkowe).

Jak wskazuje uzasadnienie do projektu zmian w ustawie o CIT, nowelizacja ma na celu zaostrzanie przepisów przeciwdziałających zjawisku przerzucania dochodów do tzw. rajów podatkowych. Zdaniem ustawodawcy, w poprzednim stanie prawnym wiele transakcji z takimi podmiotami nie podlegało obowiązkowi dokumentacyjnemu. Niewątpliwie, cel przyświecający nowelizacji ustawy o CIT jest korzystny z perspektywy budżetu państwa, jednak wnikliwa analiza przepisów prowadzi do wniosku, że ciężar osiągnięcia tego celu spoczywa na podatnikach. W przeciwieństwie do nowelizacji przepisów o cenach transferowych, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r., uprasz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA