Międzynarodowe schematy podatkowe trzeba będzie zgłosić jeszcze raz

Międzynarodowe schematy podatkowe trzeba będzie zgłosić jeszcze raz. Przez nadgorliwość ustawodawcy.

Publikacja: 13.03.2020 08:28

Międzynarodowe schematy podatkowe trzeba będzie zgłosić jeszcze raz

Foto: Adobe Stock

W Sejmie jest już rządowy projekt zmiany ordynacji podatkowej, który przewiduje zmiany przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych. W zasadzie mają uzupełnić wdrożenie europejskiej dyrektywy (2018/822) dotyczącej tych spraw. W praktyce będzie to oznaczało ponowne wykonanie niektórych obowiązków.

Według projektu trzeba będzie ponownie zgłosić schematy transgraniczne, jeśli pierwszej czynności związanej z ich wdrażaniem dokonano między 26 czerwca 2018 r. a 31 marca 2020 r. Przewidziano kilka terminów, w których trzeba będzie dokonać ponownego zgłoszenia. Otóż osoby, które według ordynacji podatkowej są tzw. promotorami schematów (np. doradcy podatkowi, adwokaci czy radcowie prawni), będą miały na to czas do 31 maja. Termin dla tych, którzy korzystają ze schematów (czyli najczęściej dla podatników) to 30 lipca. Miesiąc dłużej – do 31 sierpnia – będą mieli na sporządzenie informacji wspomagający (np. księgowi).

Czytaj także:

Jak raportować schematy podatkowe - MDR krok po kroku

Skąd ta zmiana? W uzasadnieniu rządowego projektu czytamy, że „zmiany mają na celu zapewnienie właściwego wypełnienia przez Polskę obowiązków zbierania informacji o schematach podatkowych transgranicznych oraz wymiany tych informacji z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej". O co w tym chodzi? Okazuje, że dotychczas informacje o schematach podatkowych, w tym transgranicznych, były zbierane w niewłaściwym formacie elektronicznym.

Jak zauważa Michał Niżnik, radca prawny i partner w KPMG, polskie władze wdrożyły unijną dyrektywę o transgranicznych schematach z wyprzedzeniem, wprowadzając przy tym pewne techniczne wymogi zgłoszeń.

– Potem okazało się, że tzw. schema dotycząca elektronicznych zgłoszeń nie zgadza się ze standardami europejskimi i nie umożliwi szybkiej wymiany danych z innymi krajami Unii – wyjaśnia ekspert.

Taka wymiana jest istotnym elementem przeciwdziałania unikaniu opodatkowania, ale zdaniem Michała Niżnika nasze władze w tym działaniu nie wszystko zrobiły według reguł sztuki.

– Cała sytuacja stwarza wrażenie, że przerzucono na barki przedsiębiorców obowiązek wynikający z nieprzemyślanego działania organów państwowych – ocenia Niżnik.

Nowela ma wejść w życie 1 kwietnia. Sejm będzie zatem musiał uchwalić ustawę na posiedzeniu zaplanowanym na 25–26 marca.

Etap: prace w komisji sejmowej

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek