fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Sankcje za wykroczenia podatkowe nie powinny iść w górę

księgowa
księgowa
AdobeStock
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców sprzeciwia się podwyższeniu nakładanej na przedsiębiorców grzywny za wykroczenia skarbowe.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 25 lutego 2021 r.

Teraz pracuje nad nią Senat.

Poważne wątpliwości rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza budzi podwyższenie górnej granicy kary grzywny do pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dziś maksymalna sankcja wynosi podwójną wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Swoje zastrzeżenia rzecznik sygnalizował już m.in. Ministerstwu Finansów. W piśmie z 21 stycznia 2021 r. podkreślał, że nowelizacja przyznaje uprawnienia organom mandatowym do wymierzania mandatów bez konieczności występowania do sądu. A to wywołuje bezpośredni skutek dla sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w postaci nakładania nowych obowiązków administracyjnych.

W opinii przesłanej tym razem do Senatu RMŚP ponownie sprzeciwia się podwyższeniu grzywny, tj. zmianie wprowadzonej do art. 48 § 2 kodeksu karnego skarbowego, który w nowym brzmieniu pozwala mandatem karnym nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Rzecznika nie przekonała odpowiedź Ministerstwa Finansów, który za błędne uznał przyjęcie, że w projekcie proponowane jest podniesienie górnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe. W opinii resortu kwestionowana zmiana ma na celu podniesienie maksymalnej wysokości kary grzywny za wykroczenie skarbowe, która może być nakładana w drodze mandatu. I ma służyć przyspieszeniu i uproszczeniu części spraw.

Adam Abramowicz nadal uważa jednak, że zmieniany przepis bardzo dotkliwie zwiększa wysokość grzywny i nie będzie ułatwieniem, lecz utrudnieniem dla firm.

Etap legislacyjny: prace w Senacie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA