Sankcje za wykroczenia podatkowe nie powinny iść w górę

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców sprzeciwia się podwyższeniu nakładanej na przedsiębiorców grzywny za wykroczenia skarbowe.

Publikacja: 10.03.2021 07:21

księgowa

księgowa

Foto: AdobeStock

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 25 lutego 2021 r.

Teraz pracuje nad nią Senat.

Poważne wątpliwości rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza budzi podwyższenie górnej granicy kary grzywny do pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dziś maksymalna sankcja wynosi podwójną wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Czytaj także: Wykroczenia skarbowe: będzie wysoka podwyżka grzywien

Swoje zastrzeżenia rzecznik sygnalizował już m.in. Ministerstwu Finansów. W piśmie z 21 stycznia 2021 r. podkreślał, że nowelizacja przyznaje uprawnienia organom mandatowym do wymierzania mandatów bez konieczności występowania do sądu. A to wywołuje bezpośredni skutek dla sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w postaci nakładania nowych obowiązków administracyjnych.

W opinii przesłanej tym razem do Senatu RMŚP ponownie sprzeciwia się podwyższeniu grzywny, tj. zmianie wprowadzonej do art. 48 § 2 kodeksu karnego skarbowego, który w nowym brzmieniu pozwala mandatem karnym nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Rzecznika nie przekonała odpowiedź Ministerstwa Finansów, który za błędne uznał przyjęcie, że w projekcie proponowane jest podniesienie górnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe. W opinii resortu kwestionowana zmiana ma na celu podniesienie maksymalnej wysokości kary grzywny za wykroczenie skarbowe, która może być nakładana w drodze mandatu. I ma służyć przyspieszeniu i uproszczeniu części spraw.

Adam Abramowicz nadal uważa jednak, że zmieniany przepis bardzo dotkliwie zwiększa wysokość grzywny i nie będzie ułatwieniem, lecz utrudnieniem dla firm.

Etap legislacyjny: prace w Senacie

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 25 lutego 2021 r.

Teraz pracuje nad nią Senat.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów