fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jakie deklaracje podatkowe musi składać pracodawca

Podatki
Adobe Stock
Zatrudnienie pracownika wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy. Bez względu na rodzaj umowy wiążącej obydwa podmioty, płatnik ma obowiązek naliczać i pobierać od pracownika podatek. Oczywiście musi go wpłacić organom podatkowym w określonym terminie. W przeciwnym przypadku czekają go dotkliwe kary finansowe.

PIT (ang. Personal Income Tax), czyli podatek dochodowy od osób fizycznych to inaczej mówiąc podatek od dochodu osobistego. Zaliczany jest do grupy podatków bezpośrednich, czyli obciążający bezpośrednio podatnika, w którym podmiotem opodatkowanym jest jednostka – osoba fizyczna uzyskująca określone przychody.

PIT pobierany może być zarówno od polskich rezydentów podatkowych, u których jest on pobierany sod całości przychodów oraz od osób nieposiadających polskiej rezydencji podatkowej, a więc takich, u których podatek pobierany jest wyłącznie od przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Potocznie określenie PIT utożsamia się z deklaracją podatkową jaką podatnicy muszą składać okresowo do organów skarbowych przedstawiając wysokość wyliczonego podatku oraz kwot, które stanowiły podstawę do jego wyliczenia.

Czytaj także: Pracownik otrzyma PIT-11 mailem lub przez internet

Istnieją grupy przychodów, których osiągnięcie nie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA