fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Ocena polskiego systemu podatkowego przez przedsiębiorców

123RF
System podatkowy zasługuje na ocenę mierną - ocenili przedsiębiorcy. To wynik nieustannie zmieniających się przepisów.

Tak słabą ocenę – 2,2 pkt na 5 możliwych - wystawili systemowi podatkowemu klienci KPMG uczestniczący w styczniowym kongresie podatków i rachunkowości. W badaniu wzięło 284 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych. Najniższe noty - aż 85 proc. negatywnych opinii - uzyskała stabilność przepisów podatkowych. Zaś 70 proc. respondentów skarżyło się, że Ministerstwo Finansów zbyt późno informuje o planowanych zmianach. 60 proc ankietowanych oceniło, że największy wpływ na uszczelnienie systemu podatkowego będzie miał obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR), wprowadzony z początkiem 2019 roku. Chodzi o informowanie fiskusa o korzyściach podatkowych, które mogą przynieść planowane przez firmy działania.

- W praktyce oznacza to, że wymóg ten będzie dla firm najbardziej uciążliwy – powiedział podczas prezentacji wyników Andrzej Marczak, partner w KPMG i wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

W połowie stycznia, kiedy zostało przeprowadzone badanie, blisko połowa firm nie podjęła jeszcze żadnych działań w celu wypełnienia nowych obowiązków w zakresie raportowania schematów.

Z badania wynika, że ocena polskiego systemu podatkowego pozostaje tak samo niska jak w roku poprzednim. Wynik ten jest średnią ocen poszczególnych elementów, spośród których najniższe nowy uzyskała stabilność przepisów (1,7 pkt) i informowanie o planowanych zmianach w prawie podatkowym bez odpowiedniego wyprzedzenia (2,1 pkt). Tylko nieco lepiej dyrektorzy finansowi ocenili możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowe (2,4 pkt), nastawienie urzędników administracji podatkowej (2,5 pkt) oraz częstotliwość publikowania przez Ministerstwo Finansów interpretacji ogólnych (2,5 pkt). -Oceny są stabilnie negatywne – podsumował Rafał Ciołek, partner w KPMG. Jego zdaniem, przedsiębiorcy mają wciąż zbyt mała wiedzę o uldze na badania i rozwój. 9 na 10 uczestników kongresu przyznało, że ma świadomość na temat funkcjonowania ulgi B+R, ale zaledwie 13 proc. stosuje ją w praktyce. Aż 3/4 ankietowanych przyznało, że ich firmy raczej nie skorzystają z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).

Z badania wynika również, że dużym problemem są dla firm ceny transferowe. Aż 82 proc. ankietowanych uznało je za problematyczne lub bardzo problematyczne.

Mirosław Michna, partner w KPMG wyjaśnił, że na poprawę relacji ze skarbówką mogą wpłynąć planowane zmiany w Ordynacji podatkowej. Idea programu współdziałania polega na tym, że w zamian za całkowitą transparentność względem fiskusa firmy zyskają pewność stosowania prawa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA