fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

System VAT, PIT i CIT do uszczelnienia - rząd szykuje zmiany w ustawach podatkowych

Adobe Stock
Rząd chce nadrobić zaległości we wdrażaniu unijnych dyrektyw podatkowych.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów ma przyjąć projekt zmian w kilku ustawach podatkowych. Mają one przewidywać m.in. nowe formy przeciwdziałania omijaniu podatku dochodowego za pomocą tzw. struktur hybrydowych. Pojawią się też nowe przepisy o dokumentowaniu VAT w handlu wewnątrz Unii Europejskiej. W obu tych sprawach są wdrażane przepisy unijnych dyrektyw: 2017/952 (zwana ATAD2) oraz 2018/1910 (zwana Quick Fixes).

Czytaj też:

Nowe przepisy ustaw o PIT i o CIT mają zwalczać przypadki, w których międzynarodowe firmy, obecne w kilku krajach Wspólnoty, wykorzystują luki w systemach podatkowych tych państw, by obniżać zobowiązania podatkowe. Takie struktury, zwane hybrydowymi, wykorzystują m.in. podwójne odliczenie tego samego wydatku od podstawy opodatkowania w dwóch państwach. Mogą także np. dwa przedsiębiorstwa z różnych krajów przenosić między sobą pewne instrumenty finansowe, ale w wyniku tej operacji ich koszt po jednej stronie nie zgadza się z przychodem po drugiej. W tym celu do ustaw o podatkach dochodowych ma być wprowadzona swoista klauzula obejścia prawa.

Zmiany w ustawie o VAT również są obliczone na uszczelnienie systemu fiskalnego. W tym przypadku chodzi o rozszerzenie obowiązków dokumentacyjnych, szczególnie w transakcjach łańcuchowych oraz w handlu z użyciem składów konsygnacyjnych.

Zwiększona zostanie też rola tzw. deklaracji podsumowującej, w której podatnicy VAT podają dane o tym, jakimi towarami handlowali z partnerami w Unii Europejskiej. „Obowiązek złożenia prawidłowej informacji podsumowującej przez dostawców dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów będzie przesłanką materialną do zastosowania stawki 0 proc." – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Zarówno w przypadku zwalczania struktur hybrydowych, jak też dokumentacji VAT, państwa członkowskie powinny wdrożyć dyrektywy do końca 2019 r. Ministerstwo Finansów zaprezentowało pierwsze wersje stosownych projektów jeszcze latem 2019 r., ale dotychczas Rada Ministrów się nimi nie zajęła.

Inny unijny akcent nowych przepisów dotyczy zniesienia limitu obrotów uprawniającego przedsiębiorców do zwracania VAT podróżnym spoza UE. Dziś to 400 tys. zł rocznie. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 28 lutego 2018 r. w sprawie Stanisława Pieńkowskiego (sygn. C-307/16) uznał jednak, że taki limit jest sprzeczny z prawem unijnym. Dlatego ma on być zniesiony.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA