Eksperci MDDP przedstawili rozwiązania, które pomogą firmom wywiązać się z obowiązków względem skarbówki.

– Kluczowe w prowadzeniu biznesu stają się teraz dwa słowa: procedury i archiwizacja – twierdzi Alicja Sarna, doradca podatkowy, partner w MDDP. Dotyczy to wszystkich wprowadzonych ostatnio wymogów. Dokonując transakcji, szczególnie dużych, które w przyszłości mogą być przedmiotem weryfikacji fiskusa, warto od razu przygotować się na wypadek kontroli, np. przechowując analizy biznesowe, które im towarzyszyły.

Czytaj także: Zmiany w podatkach w 2020 roku

Wiemy już, że szef KAS prowadzi lub prowadził 24 postępowania na podstawie klauzuli unikania opodatkowania (GAAR): 8 dotyczyło podatku od nieruchomości, 15 PIT i jedno CIT. Trzy zakończyły się już niekorzystnie dla podatników. Agnieszka Wnuk, doradca podatkowy w MDDP, zauważyła, że operacje, które jeszcze kilka lat temu nie budziły wątpliwości, dziś są kwestionowanie – również skutecznie – przed sądem. Dlatego warto się przyjrzeć nieprzedawnionym rozliczeniom. Wiele obaw budzi raportowanie schematów podatkowych. Jak wskazała Wnuk, jest to obowiązek sprawozdawczy, który – wbrew obiegowej opinii – nie oznacza stosowania optymalizacji podatkowych.

Magdalena Marciniak, partner w MDDP, przypomniała, że w tym roku podatnicy będą musieli spełnić nowe obowiązki w dokumentacji cen transferowych, szczególnie w kontekście nowego raportowania wyników analiz porównawczych w sprawozdaniu TP-R. Powinni się przygotować do tego już teraz, przed zamknięciem 2019 r.