Podatek od środków transportowych: do 15 lutego złóż deklarację

Do 15 lutego przedsiębiorca ma czas na złożenie deklaracji na podatek od środków transportowych. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara grzywny albo pozbawienia wolności, a nawet obie te sankcje łącznie.

Publikacja: 30.01.2017 06:00

Podatek od środków transportowych: do 15 lutego złóż deklarację

Foto: 123RF

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi wypełniać mnóstwo dokumentów i pilnować upływających terminów nie tylko do złożenia deklaracji podatkowych, ale także do uiszczania podatków. Jedną z grup przedsiębiorców, na których spoczywa dodatkowy, terminowy obowiązek wobec fiskusa, są właściciele środków transportowych.

Podatek od środków transportowych należy bowiem do podatków majątkowych i związany jest z własnością środka transportu, a nie z osiąganiem dochodu z tytułu jego eksploatacji.

Podmiot...

Podatnikami podatku od środków transportowych są właściciele i współwłaściciele środków transportowych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.

Jeśli dany środek transportowy jest współwłasnością dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, to w takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. Jeśli zmienia się właściciel zarejestrowanego już środka transportowego, to obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności. Podatku od środków transportowych nie płaci ten, kto nie jest właścicielem pojazdu. Jednak gdy podatnik nie ma wiarygodnego dokumentu poświadczającego sprzedaż pojazdu, to w takiej sytuacji będzie uznany przez organy podatkowe za jego właściciela i tym samym będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku (wyrok NSA z 21 grudnia 2011 r., II FSK 1161/10).

...i przedmiot opodatkowania

Ustawodawca ustanowił zamknięty katalog środków transportowych podlegających opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych. Obejmuje on:

1) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton;

2) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton;

3) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton;

4) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton;

5) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego;

6) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego;

7) autobusy.

Od kiedy

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego – od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty. W przypadku ponownego dopuszczenia pojazdu do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu, obowiązek podatkowy powstaje także od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy ponownie dopuszczono do ruchu.

Do wyrejestrowania

Wspomniany obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, lub z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono. Konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest uzależniona od użytkowania pojazdu czy jego fizycznego posiadania. Obowiązek ten wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu lub wydania decyzji organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu (wyrok WSA w Kielcach z 27 czerwca 2013 r., I SA/Ke 201/13). Dopóki więc na wniosek właściciela pojazd nie zostanie wyrejestrowany, dopóty ciąży na nim – jako na podatniku – obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych (wyrok WSA w Lublinie z 23 maja 2014 r., I SA/Lu 1326/13).

Uwaga! Brak możliwości faktycznego korzystania z samochodu wskutek jego stanu technicznego nie zwalnia od obowiązku podatkowego. Nie ma również znaczenia, że pojazd nie jest eksploatowany i nie przynosi dochodu przedsiębiorcy (wyrok WSA w Bydgoszczy z 14 listopada 2012 r., I SA/Bd 695/12).

Właściwa gmina

Organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest gmina, na terenie której znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - gmina, na terenie której znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. Gdy pojazd jest we współwłasności, organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Ustawowy termin

Na właścicieli środków transportowych ustawodawca nałożył pewne obowiązki, które muszą zostać przez nich wypełnione. Jednym z takich obowiązków jest złożenie w terminie do 15 lutego właściwemu organowi podatkowemu deklaracji na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy (DT-1). Wzór takiej deklaracji został określony w rozporządzeniu ministra finansów z 19 listopada 2015 r. w sprawie wzoru deklaracji na podatek od środków transportowych. Jeśli obowiązek podatkowy powstał po 15 lutego, to deklaracja ta powinna zostać złożona w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

Ciąg dalszy powinności

Podatnik podatku od środków transportowych ma również obowiązek odpowiedniej korekty deklaracji, jeśli zaistnieją okoliczności, które mają wpływ na powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego, lub zmianę miejsca zamieszkania bądź siedziby. W takiej sytuacji ustawodawca określił 14-dniowy termin od dnia zaistnienia tych okoliczności.

Poza wypełnieniem obowiązków związanych z deklaracją podatnik musi także wpłacić obliczony w niej podatek na rachunek budżetu właściwej gminy. Wpłata taka powinna zostać zrealizowana bez wezwania przez organ podatkowy.

Spóźnienie może sporo kosztować

Jeśli podatnik nie dopełni obowiązku złożenia deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od środków transportowych w terminie, czyli do 15 lutego danego roku podatkowego, to naraża się na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej skarbowej. Stosownie do art. 54 kodeksu karnego skarbowego, podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Ustawodawca wskazał maksymalną liczbę stawek dziennych – 720. Tak ukształtowana kara pozwala na odpowiednie sankcjonowanie bezprawnych zachowań (wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z 1 października 2013 r., VII Ka 757/13), jednak decyzja w zakresie wysokości stawki należy do organu podatkowego nakładającego karę. W tej sytuacji zachodzi zatem uznaniowość wysokości sankcji w postaci nałożenia kary grzywny w stawkach dziennych.

podstawa prawna: ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2016 poz. 716 ze zm.)

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 19 listopada 2015 r. w sprawie wzoru deklaracji na podatek od środków transportowych (DzU z 2016 r. poz. 2025)

podstawa prawna: art. 54 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2137 ze zm.)

Zabytek bez daniny

Ustawodawca przewidział zwolnienia od podatku od środków transportowych. Dotyczą one:

1) pod warunkiem wzajemności – środków transportowych będących w posiadaniu przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i innych misji zagranicznych, korzystających z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, oraz członków ich personelu, jak również innych osób zrównanych z nimi, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) środków transportowych stanowiących zapasy mobilizacyjne, pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym; Istotnym elementem pojazdu specjalnego jest jego przeznaczenie. Będą to pojazdy, które ze względu na przeznaczenie do wykonywania specjalnej funkcji (tj. realizację określonego celu) charakteryzują się dostosowaniem do niej nadwozia lub posiadaniem specjalnego (niestandardowego) wyposażenia (wyrok WSA w Szczecinie z 2 października 2013 r., sygn. I SA/Sz 303/13);

3) pojazdów zabytkowych, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara