Zabezpieczenie na majątku podatnika: obawa niespłacenia podatków musi być uzasadniona

Jeśli źródłem zaległości podatkowych była prowadzona działalność gospodarcza, która dawno została zamknięta, a podatnik nie zbywa majątku, jest osobą starszą i schorowaną, to nie ma podstaw do ustanowienia zabezpieczenia

Publikacja: 28.01.2020 16:45

Zabezpieczenie na majątku podatnika: obawa niespłacenia podatków musi być uzasadniona

Foto: 123RF

Sprawa dotyczyła zabezpieczenia dokonanego przez fiskusa na majątku podatnika. A zaczęła się gdy w grudniu 2018 r. jeszcze przed terminem płatności określił podatniczce przybliżoną kwotę zobowiązań podatkowych w VAT i jednocześnie dokonał zabezpieczenia na jej majątku.

Fiskus wyjaśnił, że kobieta prowadziła działalność w zakresie produkcji wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa. Przeprowadzona kontrola wykazała, że wystawiła na rzecz swoich kontrahentów łącznie 10 faktur, które nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń. W konsekwencji zobowiązana była do zapłaty wykazanego w nich podatku. Ponadto ustalono, że podatniczka w latach 2015–2016 nie ujęła w ewidencji sprzedaży 28 faktur potwierdzających wykonanie przez nią usług, fiskus wykrył też inne błędy. W efekcie uznano, że podatniczka w rozliczeniu za okres objęty kontrolą zaniżyła kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu VAT.

Pozostało 87% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami