Wyrok NSA w precedensowej sprawie o prawo fiskusa do wydania decyzji

Po upływie przedawnienia fiskus nie mógł wydać decyzji określającej wysokość dochodu niepowodującego zobowiązania.

Publikacja: 27.01.2016 06:22

Wyrok NSA w precedensowej sprawie o prawo fiskusa do wydania decyzji

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną banku w precedensowej sprawie o prawo fiskusa do wydania decyzji.

Konkretnie chodziło o specyficzny rodzaj rozstrzygnięcia, tj. decyzję w przedmiocie określenia wysokości dochodu niepowodującego powstania zobowiązania podatkowego. W tym przypadku z tytułu CIT za 2006 r.

Spór sprowadzał się do tego, czy takie rozstrzygnięcie fiskus może wydać po upływie terminu przedawnienia. Podatnik-bank uważał, że nie.

Fiskus nie widział w tym problemu. A jego stanowisko zaakceptował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tłumaczył, że zaskarżona decyzja została wydana w trybie art. 21b pkt 1 ordynacji podatkowej (obecnie kwestie te reguluje art. 21 b). Wynikało z niego, że gdy w postępowaniu podatkowym organ stwierdził, iż wysokość dochodu jest inna niż wykazana w deklaracji, a osiągnięty dochód nie powoduje powstania zobowiązania podatkowego, wydaje decyzję, w której określa wysokość tego dochodu. Zdaniem WSA jest to zatem specyficzna decyzja, której przedmiotem nie jest zobowiązanie podatkowe, lecz kwota dochodu.

Zgodził się, że co do zasady zobowiązanie podatkowe banku za 2006 r. przedawniło się 31 grudnia 2012 r. W sprawie nie mogło jednak dojść do przedawnienia, gdyż decyzja nie określa zobowiązania, tylko wysokość dochodu. WSA podkreślił, że w związku z zastosowaniem ulg u skarżącego banku nie wystąpiło zobowiązanie podatkowe za 2006 r. A skoro nie istniało zobowiązanie, to nie mogło się przedawnić. W świetle ordynacji podatkowej sam dochód nie podlega natomiast przedawnieniu.

Zdaniem WSA instytucja przedawnienia zobowiązania podatkowego nie obejmuje sytuacji, w których organ podatkowy, prowadząc postępowanie na podstawie art. 21b ordynacji podatkowej, stwierdza, że wysokość dochodu jest inna, ale nie powoduje powstania zobowiązania podatkowego.

Ostatecznie tej wykładni nie potwierdził NSA. Odwołał się do uchwały pełnego składu NSA z 29 września 2014 r. Co prawda NSA zauważył, że dotyczyła ona braku możliwości rozstrzygania przez fiskusa po terminie przedawnienia w sprawie straty.

Jak jednak tłumaczył sędzia NSA Jan Rudowski, zasady wynikające z uchwały dotyczącej strat należy stosować również do określania dochodu.

W konsekwencji sąd kasacyjny uznał, że po upływie terminu przedawnienia fiskus nie mógł wydać decyzji określającej dochód niepowodujący powstania zobowiązania. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2922/14

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego