Raportowanie schematów podatkowych obowiązuje też małe firmy

Obowiązek ujawniania schematów dotyczy drobnych przedsiębiorców, jeśli współpracują z zagranicą.

Aktualizacja: 18.01.2019 05:13 Publikacja: 17.01.2019 19:10

Raportowanie schematów podatkowych obowiązuje też małe firmy

Foto: Fotolia

Od 1 stycznia trzeba informować fiskusa o schematach biznesowych przynoszących oszczędności podatkowe. O takich działaniach muszą informować ich twórcy – czy to z zewnętrznych kancelarii doradczych, czy też z samych firm. Przepisy wprowadzano pod hasłem walki z oszustwami podatkowymi na wielką skalę.

Czytaj także: Raportowanie schematów podatkowych – nowe obowiązki dla firm

Wystarczy spółka w Czechach

Na pierwszy rzut oka nowe przepisy ordynacji podatkowej rzeczywiście odnoszą się tylko do większych firm. Zdefiniowano w niej bowiem „kwalifikowanego korzystającego" (czyli podatnika zobowiązanego do zgłaszania schematów) jako firmę, której przychody, koszty czy aktywa przekraczają 10 mln euro, a korzyść podatkowa jest większa od 2,5 mln euro.

Gdy jednak bliżej przyjrzeć się przepisom (zwłaszcza art. 86a § 5), można odczytać, że progi te nie mają zastosowania, gdy chodzi o schematy transgraniczne.

– Przy tym przepisy o ujawnianiu schematów są sformułowane na tyle ogólnie, że za schemat można uznać wiele różnych działań przedsiębiorcy – zauważa Bartosz Matusik, doradca podatkowy w DLA Piper. I podaje przykład: schematem może być np. założenie spółki zależnej w Czechach, gdzie wprawdzie nie dokonuje się wielkich operacji, ale na tę spółkę rejestruje się auto.

Niektórzy mali i średni przedsiębiorcy też dostrzegli nowy obowiązek i są zszokowani zakresem obowiązków. Jeden z nich (zastrzegający anonimowość) w liście do redakcji wskazuje, że nie trzeba nawet zakładać spółki za granicą. Wystarczy korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej. „Gdy pojawi się czynnik międzynarodowy, np. zagraniczny dostawca kluczowej technologii, to raportowanie obejmie każdy podmiot, dowolnie mały i osiągający dzięki uldze B+R każdą niewielką obniżkę podatku" – pisze zaniepokojony czytelnik.

Czy te obawy są słuszne? Ministerstwo Finansów chce wyjaśnić zawiłe przepisy w specjalnym dokumencie, który ma być wydany jeszcze w styczniu (tak zapewniło „Rzeczpospolitą" biuro prasowe resortu). Na razie jest dostępny projekt, z którego można wyczytać m.in., że za schemat transgraniczny mogą być uznane uzgodnienia, w których co najmniej jeden uczestnik prowadzi działalność na terytorium innego państwa, nie mając miejsca zamieszkania ani siedziby na terytorium tego państwa. Z kolei z przepisów ordynacji można wyczytać, że za schemat może być uznane założenie zagranicznych spółek, które „nie prowadzą znaczącej działalności gospodarczej z wykorzystaniem lokalu, personelu oraz wyposażenia wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej". Innymi słowy – podane przykłady z czeską spółką zależną i z transferem technologii mogą oznaczać obowiązek raportowania.

Co będzie interesowało fiskusa? Być może wyjaśnienia MF dadzą odpowiedź. Zdaniem Bartosza Matusika dopiero praktyka może pokazać, jakie schematy będzie trzeba przekazywać administracji skarbowej.

– Niestety, na razie wśród przedsiębiorców panuje dość powszechne przekonanie, że obowiązek ujawniania schematów dotyczy tylko doradców podatkowych czy innych ekspertów udzielających porad w sprawach podatków. Tymczasem nowe przepisy wymagają, by korzystający ze schematu zgłaszał go również wtedy, gdy nie korzystał z zewnętrznych doradców – komentuje sytuację ekspert.

Słone kary za bezczynność

Obowiązek ujawniania schematów podatkowych wynika z unijnej dyrektywy 2018/822. Jej preambuła wspomina, że podstawowym celem jest „poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez zniechęcenie do korzystania z transgranicznych uzgodnień z zakresu agresywnego planowania podatkowego". O „agresywnym planowaniu podatkowym" wspomina się w tej preambule kilka razy. O małych firmach – wcale.

I choć nie do końca wiadomo, co zgłaszać, to niezgłaszanie schematów podatkowych ma być surowo karane. Znowelizowany kodeks karny skarbowy przewiduje, że kary wynoszą od 10 do 720 stawek dziennych. W praktyce oznacza to, że mogą wynieść od 750 zł do 21,6 mln zł.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Magdalena Wolicka, doradca podatkowy, partner w kancelarii Taxpoint

Małe firmy też mogą być zobowiązane do zgłaszania schematów podatkowych. Definicja podmiotu korzystającego ze schematu obejmuje nie tylko podmioty o obrotach powyżej 10 mln euro i realizujące uzgodnienia o wartości większej niż 2,5 mln euro. Z przepisów wynika, że nawet firmy o mniejszych obrotach muszą raportować tzw. schematy transgraniczne. Oznacza to, że małe firmy (i ich doradcy), które na przykład zakładają spółki zależne za granicą i dokonują z nimi pewnych rodzajów transakcji i rozliczeń bądź dokonują innych działań z zagranicą, które mogą być uznane za schemat podatkowy, będą zobowiązane do raportowania. Gdyby podatnik o obrotach mniejszych niż 10 mln euro zechciał obecnie skorzystać z tzw. struktur cypryjskich, musiałby to zgłosić.

Od 1 stycznia trzeba informować fiskusa o schematach biznesowych przynoszących oszczędności podatkowe. O takich działaniach muszą informować ich twórcy – czy to z zewnętrznych kancelarii doradczych, czy też z samych firm. Przepisy wprowadzano pod hasłem walki z oszustwami podatkowymi na wielką skalę.

Czytaj także: Raportowanie schematów podatkowych – nowe obowiązki dla firm

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona