fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Na jakie konto wpłacać należności z mandatów za przewinienia podatkowe

AdobeStock
Należności z mandatów za przewinienia fiskalne nie należy wpłacać na mikrorachunek – twierdzi Ministerstwo Finansów.

Od 1 stycznia podatnicy powinni wpłacać swoje należności na jednolity mikrorachunek zamiast na różne konta poszczególnych urzędów skarbowych. Taka centralizacja z jednej strony ułatwia rozliczenia podatnikom, choćby dlatego, że numer mikrorachunku pozostaje ten sam, niezależnie od tego, czy podatnik zmieni swą siedzibę lub miejsce zamieszkania. Z drugiej strony takie rozwiązanie pozwala fiskusowi na sprawniejszą kontrolę przepływów na rachunkach podatników.

Samo założenie mikrorachunku jest proste. Wystarczy wejść na stronę internetową podatki.gov.pl i podać numer NIP lub PESEL. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie proste.

Mandaty po staremu

Jedna z pierwszych wątpliwości wzbudzająca stosowanie mikrorachunku dotyczy opłacania mandatów za wykroczenia skarbowe. Może to spotkać każdego podatnika za drobniejsze przewinienie, np. za spóźnione złożenie zeznania podatkowego. To zwykle kilkusetzłotowe kwoty.

Gdyby brać pod uwagę sam przepis o mikrorachunku, to każdą należność dla fiskusa należałoby uiszczać na to konto. Co innego twierdzi Ministerstwo Finansów.

– Mikrorachunek podatkowy służy do wpłat należności z tytułu PIT, CIT, VAT oraz odsetek od tych podatków. Natomiast należności z mandatów karnych należy uiszczać na rachunek podany na druku takiego mandatu – powiedział „Rzeczpospolitej" Arkadiusz Jedynak, zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w MF.

Co się stanie, gdy jednak podatnik wpłaci należność za mandat na swój mikrorachunek podatkowy? Arkadiusz Jedynak zapewnia, że wtedy urząd skarbowy przeksięguje ją na właściwe konto. Zastrzega przy tym, że czas obsługi takiej wpłaty będzie jednak dłuższy.

Przepis do zmiany

Resort finansów przyznaje jednak, że brzmienie przepisów o mikrorachunku nie jest jednoznaczne i może przysparzać podatnikom kłopotów.

– Zdajemy sobie sprawę, że regulujący kwestie mikrorachunku przepis art. 61b ordynacji podatkowej pozostawia pole do różnych interpretacji, dlatego planujemy go wkrótce zmienić i doprecyzować – zapowiada Arkadiusz Jedynak.

Ostatni dzwonek

Kto jeszcze nie założył mikrorachunku, a rozlicza się z fiskusem (nawet nie prowadząc biznesu), powinien to zrobić niezwłocznie. W najbliższych dniach trzeba bowiem zapłacić m.in. zaliczki na PIT (do 20 stycznia) i VAT (do 25 stycznia). Obowiązek rozliczeń PIT z użyciem mikrorachunku dotyczy nie tylko zaliczek na poczet podatku od dochodu przedsiębiorcy, ale też jego pracowników.

Jednak obowiązek rozliczania się z użyciem mikrorachunku dotyczy nie tylko kwot należnych za 2020 r., ale też za lata wcześniejsze.

Z nowego kanału rozliczeń z fiskusem nie skorzystają ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się kartą podatkową, np. rzemieślnicy. Powinni oni wpłacać podatek na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunek urzędu skarbowego. W dotychczasowy sposób należy wpłacać także należności od VAT w imporcie i akcyzę. MF zapowiada, że podatek akcyzowy będzie można uiszczać na mikrorachunek do 2021 r.

Na zasadach takich jak dotychczas wpłaca się też podatek od czynności cywilnoprawnych (np. od umowy kupna–sprzedaży samochodu).

MF ostrzega, by do zakładania mikrorachunku nie używać innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub esemesem, które mogą być próbą wyłudzenia.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner w KPMG

Według art. 61b ordynacji podatkowej mikrorachunek jest używany do wpłat z tytułu PIT, CIT, VAT oraz „niepodatkowych należności budżetowych". To ostatnie pojęcie według art. 60 pkt 6a ustawy o finansach publicznych obejmuje m.in. należności z tytułu grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego w postępowaniu w sprawach o wykroczenia zwykłe i wykroczenia skarbowe. Gdyby zatem podatnik wpłacił grzywnę na rachunek inny niż mikrorachunek podatkowy, literalnie interpretując przepisy, istnieje ryzyko uznania, że podatnik nie uregulował skutecznie należności, co może narazić na naliczenie odsetek za zwłokę i wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Jeśli jednak intencja ustawodawcy była inna, to przepis o mikrorachunku z ordynacji podatkowej należałoby jak najszybciej zmienić.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA