fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Ministerstwo Finansów zbada zadowolenie podatników z obsługi w urzędach skarbowych

Fotorzepa, Radek Pasterski
Ministerstwo Finansów zamierza zbadać zadowolenie podatników z obsługi w urzędach skarbowych i miarkować wobec nich środki prawne.

Resort finansów zapowiada przegląd polityki wobec podatników, a zawczasu zbada ich poziom zadowolenia z obsługi w urzędach. Będzie też ankieta dotycząca delikatnej kwestii: oceny urzędników przychodzących na kontrolę.

– Jeśli coś nie jest mierzone, to nie można tym dobrze zarządzać – twierdzi minister finansów Tadeusz Kościński. Zapowiedział przy tym, że administracja skarbowa będzie badać poziom zadowolenia podatników oraz co im się nie podoba w jej funkcjonowaniu.

Jak się dowiedziała „Rzeczpospolita" w biurze prasowym MF, szczegóły akcji ankieterskiej dopiero są opracowywane. Ma być przeprowadzona profesjonalnie, przez wyłonioną w przetargu firmę zajmującą się badaniami opinii publicznej.

Czytaj też:

O ankietach i nowym podejściu fiskusa do podatników wypowiedział się też wiceminister Tomasz Słaboszowski, będący także zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

– Będziemy ankietować podatników pod kątem obsługi w urzędach skarbowych, a także jak zachowują się kontrolerzy – zapowiedział. Dodał, że postawy nieprzyjazne wobec podatników będą eliminowane. – Jeśli trzeba będzie zastosować wobec podatników jakieś środki prawne, to będą miarkowane – zapowiedział Słaboszowski.

Ministerstwo przypomina, że dla poprawy relacji z podatnikami uruchomiło specjalną usługę dla największych firm. Polega ona na przydzieleniu każdej z nich jednego opiekuna, „umożliwiając realizację jego obowiązków podatkowych w sposób sprawny i ekonomiczny", jak napisało biuro prasowe resortu. Przedsięwzięcie to nazwano Infolinią Front Office, a chęć korzystania z niej wyraziło łącznie 1537 firm. Indywidualne podejście do kluczowych podmiotów daje możliwość pozyskania wiedzy nie tylko o konieczności wypełniania obowiązków podatkowych, ale także możliwość dzielenia się problemami związanymi ze stosowaniem przepisów prawa podatkowego – twierdzi MF.

Zapowiedzi kierownictwa MF mogą być odpowiedzią na surową ocenę, jaką wystawili fiskusowi przedsiębiorcy ankietowani przez firmę doradczą PwC. Według ogłoszonego jesienią 2019 r. raportu aż 31 proc. polskich podatników jest niezadowolonych z działalności organów podatkowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA