fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe prawo: Trudniej rozliczyć stratę podatkową

Księgowy
Księgowy
AdobeStock
1 stycznia weszły w życie przepisy ograniczające możliwość rozliczenia strat powstałych w związku z przeprowadzonymi działaniami restrukturyzacyjnymi.

Zgodnie z ustawą z 28 listopada 2020 r. nowelizującą m.in. ustawę o CIT od 1 stycznia 2021 r., przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, podatnik nie może uwzględniać strat, jeżeli przejął inny podmiot lub nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym w drodze wkładu niepieniężnego, lub otrzymał wkład pieniężny, za który nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w wyniku czego:

a) przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po takim przejęciu lub nabyciu, w całości lub w części jest inny niż przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności przed takim przejęciem lub nabyciem, lub

b) co najmniej 25 proc. udziałów (akcji) podatnika jest w posiadaniu podmiotu lub podmiotów, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym podatnik poniósł taką stratę, nie posiadały takich praw.

Czytaj także: Konie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA