Mikrorachunek dla każdego podatnika od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. każdy wpłaca podatki na swój własny mikrorachunek. Zmiana dotyczy PIT, CIT i VAT.

Aktualizacja: 02.01.2020 17:35 Publikacja: 02.01.2020 16:55

Mikrorachunek dla każdego podatnika od 1 stycznia 2020 r.

Foto: Adobe Stock

Od początku roku obowiązują duże zmiany w sposobie rozliczenia danin. Każdy podatnik musi wpłacać PIT, CIT i VAT wyłącznie na jedno indywidualne konto, podobne do tego, jakie ma w ZUS. Rachunki, na które wpłacaliśmy daniny do końca 2019 r., nie są już aktywne.

Czytaj także:

Firmowe rozliczenie po nowemu

Część danin nadal płacimy na rachunek urzędu

Indywidualne rachunki podatkowe od 1 stycznia 2020 r.

Jak sprawdzić numer mikrorachunku? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i w zakładce „mikrorachunek podatkowy" wpisać odpowiedni identyfikator podatkowy:

PESEL – taki identyfikator wpisują osoby fizyczne, które:

– nie prowadzą działalności gospodarczej,

– lub nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT.

NIP – taki identyfikator wpisują podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub podatnicy VAT

– lub płatnicy podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne.

Każdy sprawdza sam

Podatnicy sami odpowiadają za właściwe rozliczenie. Administracja skarbowa nie wysyła indywidualnych wiadomości o zmianach zasad. Nie przesyła też informacji o numerach mikrorachunków. Zainteresowani muszą więc sami sprawdzić numer własnego rachunku.

Numer rachunku podatkowego będzie na stałe przypisany do danej osoby lub przedsiębiorstwa, niezależnie od miejsca zamieszkania czy siedziby. Pozostanie ten sam po przeprowadzce czy zmianie nazwiska. Składa się z 26 cyfr, w tym kodu kraju (PL), kodu banku i oddziału oraz identyfikatora podatkowego, czyli numeru PESEL (w przypadku osób fizycznych) lub NIP (w przypadku organizacji).

Numeru nie trzeba zapisywać, ponieważ w każdej chwili będzie można ponownie go sprawdzić, korzystając np. z telefonu lub tabletu. Wystarczy dostęp do internetu. Co istotne, generator działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Osoby, które mają problem z dostępem do internetu, uzyskają wiadomość o numerze w dowolnym urzędzie skarbowym.

Mikrorachunek służy tylko do wpłat podatku, nie można z niego nic wypłacić. Jeśli komuś przysługuje zwrot, np. nadpłaconego PIT, otrzyma go w tradycyjnej formie, czyli na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) lub przekazem pocztowym. Zainteresowani nie będą też mogli sprawdzić historii wpłat na swój mikrorachunek.

Akcyza po staremu

Wygenerowanie i korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy go sprawdzić w generatorze i wykorzystać podczas przelewu.

Ale uwaga: zmiana nie dotyczy wszystkich danin. Inne podatki, np. akcyzę czy podatek od czynności cywilnoprawnych, nadal płacimy w tradycyjny sposób, czyli na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Tu też zaszła jednak zmiana. Od 1 stycznia obowiązują nowe numery kont. Można je sprawdzić na stronach internetowych administracji skarbowej.

Bez opłat i formalności

Do jakiej instytucji powinienem wystąpić z wnioskiem o założenie mikrorachunku? Jak wyglądają formalności?

Każdy podatnik ma mikrorachunek założony w sposób automatyczny. Nie trzeba wypełniać żadnych formalności, np. składać podania, ani też odwiedzać żadnego urzędu. Wystarczy sprawdzić numer rachunku, korzystając z internetu na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce „generator mikrorachunku podatkowego". By wygenerować numer mikrorachunku, należy podać numer identyfikatora podatkowego. Co do zasady osoby fizyczne podają PESEL, a przedsiębiorcy NIP.

Czy ponoszę jakieś opłaty za prowadzenie konta podatkowego?

Nie. Prowadzenie mikrorachunku jest całkowicie bezpłatne.

Sprawdziłem numer mikrorachunku przed końcem 2019 r., ale nigdzie go nie zapisałem. Co w takiej sytuacji?

Numer mikrorachunku można sprawdzać wielokrotnie, w dowolnym miejscu i czasie. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Wystarczy dostęp do internetu. Można go też sprawdzić w dowolnym urzędzie skarbowym.

Od lat rozliczam PIT wspólnie z mężem, korzystamy z ulgi na dzieci. Co roku otrzymujemy zwrot nadpłaconego podatku. Czy w tym roku dostaniemy zwrot na mikrorachunek?

Nie. Indywidualne konto podatkowe służy tylko do wpłat. Osoba, której przysługuje zwrot nadpłaty, otrzyma ją w tradycyjny sposób, np. na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) lub przekazem pocztowym.

Składam zeznanie podatkowe wspólnie z żoną. Na który rachunek powinniśmy wpłacić podatek: mój czy żony?

W takiej sytuacji podatek należy wpłacić na rachunek osoby, która w deklaracji została wskazana jako podatnik (nie małżonek).

Jestem zatrudniony na umowę o pracę. W poprzednich latach nie miałem PIT do dopłaty. Czy w tym roku będę musiał wpłacać jakieś kwoty na mikrorachunek?

Na razie jest zbyt wcześnie, by to stwierdzić. Kwota podatku wynika z zeznania za 2019 r. Wszystkie zeznania PIT za 2019 r. będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Również podatek należy zapłacić do końca kwietnia 2020 r. Jeśli z rozliczenia rocznego wyniknie, że tak jak w poprzednich latach nie ma pan podatku do zapłaty, nie trzeba nic wpłacać na mikrorachunek.

W styczniu wychodzę za mąż i przeprowadzam się do innego miasta. Czy będzie to oznaczać zmianę numeru mojego mikrorachunku?

Nie. Numer indywidualnego rachunku jest stały, ponieważ opiera się na numerze PESEL. Nie zmienia się w wyniku zmiany nazwiska czy adresu.

Czy można zrezygnować z mikrorachunku i płacić podatki w dotychczasowy sposób?

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT można zapłacić, korzystając tylko z mikrorachunku. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT przestały funkcjonować z końcem grudnia 2019 r. W dotychczasowy sposób można płacić tylko pozostałe daniny. Należy jednak sprawdzić numer konta, gdyż od 1 stycznia numery uległy zmianie.

Czy to prawda, że urząd skarbowy prześle mi numer mojego mikrorachunku esemesem?

Nie. Urzędy skarbowe nie będą wysyłać indywidualnych informacji o numerach kont podatkowych. Każdy podatnik musi sam wygenerować numer mikrorachunku. Co ważne, Ministerstwo Finansów ostrzega przed korzystaniem z numerów kont otrzymanych esemesem lub e-mailem. Nie należy nic wpłacać na takie konta, gdyż może to być próba wyłudzenia.

Co w sytuacji, gdy wpłacę podatek na niewłaściwy mikrorachunek?

Jeśli będzie to wpłata na konto z niewłaściwym identyfikatorem podatkowym i przelew zostanie zrealizowany, należy zgłosić się do właściwego urzędu skarbowego z potwierdzeniem polecenia przelewu. Procedura wyjaśniania błędnej wpłaty będzie taka jak wcześniej.

Rozliczam się zwykle pod koniec kwietnia. Uzyskuję tylko dochody z pracy. Czy mikrorachunek będzie mi potrzebny już teraz?

Numer mikrorachunku można sprawdzić w okresie rozliczenia. Jeśli z zeznania PIT za 2019 r. nie wyniknie kwota podatku do zapłaty, to nie będzie potrzebna żadna wpłata na mikrorachunek.

Czy mogę zapłacić podatek dochodowy za siostrę na jej mikrorachunek?

Tak. Podatek za członków najbliższej rodziny: małżonka, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę można zapłacić bez ograniczeń kwotowych. Przepisy dopuszczają też możliwość zapłaty podatku za osoby trzecie, ale tylko jeśli jego wysokość nie przekracza kwoty 1000 zł.

27 mln: tyle osób płaci w Polsce PIT. Wszyscy mają mikrorachunki podatkowe.

26 znaków zawiera mikrorachunek podatkowy.

Kto skorzysta na zmianach

Dzięki mikrorachunkowi każdy podatnik:
- W prosty sposób zapłaci PIT, CIT i VAT na jedno, przypisane do niego na stale, indywidualne konto. Nie będzie musiał wybierać oddzielnych rachunków, co ograniczy ryzyko pomyłkowych przelewów na niewłaściwe konto.
- Szybko sprawdzi numer mikrorachunku podatkowego
w dowolnym miejscu i czasie. Będzie mógł generować numer wielokrotnie.
- Po przeprowadzce lub zmianie siedziby firmy numer mikrorachunku pozostaje taki sam. To wygodne szczególnie dla małych podatników, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania, a tym samym właściwość miejscową urzędu skarbowego.
- Mikrorachunek ma przyspieszyć otrzymywanie potrzebnych zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach.
- Mikrorachunek ma też zapewnić szybszą obsługę płatności PIT, CIT oraz VAT.

Od początku roku obowiązują duże zmiany w sposobie rozliczenia danin. Każdy podatnik musi wpłacać PIT, CIT i VAT wyłącznie na jedno indywidualne konto, podobne do tego, jakie ma w ZUS. Rachunki, na które wpłacaliśmy daniny do końca 2019 r., nie są już aktywne.

Czytaj także:

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara