fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Wyższe mandaty od skarbówki za drobne wykroczenia skarbowe

Wyższy mandat karny za wykroczenia skarbowe
Adobe Stock
Już od maja wzrosną maksymalne grzywny za drobne wykroczenia skarbowe, np. złożenie deklaracji po terminie.

Od 1 maja wejdą w życie przepisy, które pozwolą skarbówce nakładać wyższe kary za drobne wykroczenia. Zmiana art. 48 § 2 kodeksu karnego skarbowego przewiduje podwyższenie górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe nałożonej w drodze mandatu karnego – do pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. To oznacza wzrost z 5,6 tys. zł do 14 tys. zł.

Zmiana przepisów budzi ogromne kontrowersje. O jej uchylenie apelował wcześniej rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw, który obawia się, że podwyżka uderzy głównie w małych przedsiębiorców.

Czytaj też: Fiskus chętniej nakłada kary za drobne przewinienia

Za co można otrzymać mandat? Przykładowo za niezłożenie w terminie deklaracji podatkowych, w tym „zerowej” VAT. Skarbówka może też ukarać za niewypełnienie obowiązku raportowania schematów podatkowych.

Według Ministerstwa Finansów zmiana oznacza przyspieszenie oraz uproszczenie części spraw o wykroczenia skarbowe. Będą załatwiane w trybie postępowania mandatowego, bez kierowania ich do sądu karnego.

„Będzie to korzystne nie tylko dla organów państwa, ale też dla sprawców wykroczeń skarbowych, którzy zgodzą się na przyjęcie mandatu i przez to szybkie załatwienie sprawy bez konieczności kierowania jej na drogę postępowania sądowego” – napisał wiceminister Jan Sarnowski w odpowiedzi na interpelację poselską nr 21521.

Jego zdaniem ograniczy to kontakty sprawcy wykroczenia z organami państwa i pozwoli zaoszczędzić czas. Załatwienie sprawy w postępowaniu mandatowym oznacza jednorazowy kontakt z organami państwa.

Według Bartosza Czerwinskiego, adwokata w zespole Tax Controversy EY, zmiana przepisów to szansa dla podatników, którzy chcą doprowadzić do szybkiego zakończenia postępowania w zamian za wyższy wymiar kary.

– Dla większości zmiana może jednak oznaczać trudną alternatywę: brak przyjęcia (zdecydowanie dotkliwszego niż dotąd) mandatu będzie się wiązał z dalszym prowadzeniem sprawy na zasadach ogólnych, tj. długotrwałym sporem z niepewnym rezultatem i ryzykiem zastosowania jeszcze bardziej dotkliwych kar czy środków karnych. Wybór ten równocześnie może nie być jednoznaczny, np. przy istniejących poważnych wątpliwościach, czy doszło do naruszenia prawa (np. w przypadku raportowania schematów podatkowych czy składania oświadczeń TP) –wyjaśnia mec. Czerwinski.

– Sama zmiana powinna być zaś oceniana pozytywnie, a nie jako zachęta do zaostrzenia kar. Z punktu widzenia sprawności postępowania nowe brzmienie przepisów pozwoli na kierowanie do sądów jedynie spraw o większym ciężarze gatunkowym – dodaje ekspert.

Podstawa prawna: nowelizacja ustawy akcyzowej i innych, DzU z 2021 r., poz. 694

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA