fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe

Zgorzelski: kształt Koalicji Polskiej ujawnimy do 6 lipca

tv.rp.pl
Najpóźniej 6 lipca Polskie Stronnictwo Ludowe ogłosi, z kim pójdzie do wyborów parlamentarnych - ujawnił w programie #RZECZoPOLITYCE Piotr Zgorzelski, sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL.

Ludowcy zapowiedzieli, że na wybory parlamentarne tworzą projekt PSL - Koalicja Polska. Jak oświadczył gość programu #RZECZoPOLITYCE, jesienią będzie to hasło wyborcze partii Władysława Kosiniaka-Kamysza. - Wokół tego projektu budujemy życzliwe wsparcie dla PSL. Rozmawiamy ze środowiskami konserwatywnymi, z ludźmi o utrwalonym autorytecie, jak pan Aleksander Hall, jak pan poseł Zdrojewski. Są zaawansowane rozmowy z ugrupowaniem Kukiz '15, bezpartyjnymi samorządowcami - powiedział Piotr Zgorzelski.

"Jedna trzecia potrzebuje racjonalnego centrum"

- Twierdzę, i badania to potwierdzają, że jedna trzecia wyborców głosuje na PiS, jedna trzecia na PO, ale jeszcze jest ta jedna trzecia, która potrzebuje racjonalnego centrum, zdroworozsądkowego ugrupowania, które mówi o zasypywaniu rowów, o budowaniu wspólnoty, o szacunku dla człowieka - dodał poseł PSL.

Podkreślił, że PSL nie będzie "czekać do sierpnia" z ogłoszeniem programu. - Bo ten program już jest. Jego sztandarowym punktem jest emerytura bez podatku, a rozkładając to na czynniki pierwsze chodzi o to, żeby Polacy do śmierci nie płacili podatków - powiedział Zgorzelski.

Decyzja najpóźniej 6 lipca

Z kim Polskie Stronnictwo Ludowe pójdzie do wyborów? Decyzja o kształcie Koalicji Polskiej ma zostać ogłoszona przez PSL między 29 czerwca a 6 lipca - ujawnił w programie #RZECZoPOLITYCE Piotr Zgorzelski. Jak podkreślił, będzie to "kategoryczna decyzja". - Potwierdzona uchwałą Rady Naczelnej. Nie będzie odwrotu i będziemy szli do przodu - mówił poseł.

- Jest duże zainteresowanie tym projektem. Myślę, że warto podjąć się budowy czegoś nowego, a nie skryć się pod skrzydłami większego koalicjanta - ocenił.

"Nie" dla skrętu w lewo PO

Czy w Koalicji Polskiej będzie Platforma Obywatelska? - Zaproszenie zostało wystosowane do wszystkich, którzy podzielają nasze wartości - powiedział gość programu #RZECZoPOLITYCE. Dodał, że PSL jest gotowe do rozmów z PO, o ile partia Grzegorza Schetyny "będzie wierna swoim pierwotnym ideałom" i zechce budować blok chadecki, oparty o społeczną naukę Kościoła czy zasadę subsydiarności w samorządach.

PSL, mówił Zgorzelski, nie zgodzi się na skręt Platformy w lewo. - Nie zaakceptujemy tych ekscesów jakie miały miejsce chociażby na paradzie równości, gdzie jest profanacja Mszy św. To jest nie do przyjęcia po prostu - podkreślił poseł.

"Idealna narracja na kampanię prezydencką"

Zgorzelski ocenił, że kampania parlamentarna Koalicji Polskiej może być pierwszą częścią kampanii prezydenckiej. Według posła ludowców, główne bloki polityczne "idą na podział", natomiast PSL będzie mówiło o budowaniu wspólnoty. - A to idealna narracja na kampanię prezydencką - podkreślił Piotr Zgorzelski. Tłumaczył, że w czasie wyborów prezydenckich kandydaci muszą zabiegać o głosy wszystkich, dlatego osoby wystawione przez PiS czy PO będą musiały zmienić swe narracje z kampanii parlamentarnej. - A my nie będziemy musieli - dodał poseł.

- Z ostatniego sondażu, który analizowaliśmy wynika, że to właśnie Władysław Kosiniak-Kamysz zabiera najwięcej punktów procentowych Andrzejowi Dudzie. Inaczej mówiąc, środowiska prawicowe, a nawet być może wyborcy PiS-u także chcą, aby Władysław Kosiniak-Kamysz był prezydentem - powiedział gość programu #RZECZoPOLITYCE.

- Andrzej Duda jest liderem sondaży, ale pamiętajmy, że z dużo większym poparciem startował Bronisław Komorowski i wiemy, jak to się skończyło - stwierdził sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL.

Źródło: tv.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA