fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pierwsza pani ambasador w Arabii Saudyjskiej

AFP
Przełomu ma dokonać belgijska dyplomatka. To kolejny znak, że w naftowym królestwie idzie nowe.

Informacja nie jest jeszcze oficjalna, dopiero w marcu belgijski MSZ ogłosi listę nowych nominacji na zagranicznych placówkach. Ale belgijskie media, powołując się na nieoficjalne doniesienia ze źródeł rządowych, podają, że wśród nominowanych będzie Dominique Mineur – obejmie kierownictwo ambasady w Rijadzie.

To prawdziwa rewolucja obyczajowa, bo jeszcze nigdy w historii ambasadorem w tym bardzo ortodoksyjnym kraju nie była kobieta. Mineur ma doświadczenie w tym regionie, bo jest obecnie ambasadorką w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które nie są jednak tak restrykcyjne, jeśli chodzi o prawa kobiet, jak Arabia Saudyjska. W tym drugim kraju kobiety nie mogą poruszać się bez męskiego towarzysza, a dopiero niedawno zapowiedziano, że będą mogły prowadzić samochody. Widać tam jednak początek liberalizacji obyczajowej pod wodzą następcy tronu Mohameda bin Salmana, przewidującej choćby tak symboliczne zmiany, jak ponowne otwarcie kin po 35 latach.

– Ta nominacja jest mocnym sygnałem mającym na celu wsparcie pozytywnej ewolucji, początku otwarcia Arabii Saudyjskiej, które datuje się od pojawienia się u władzy księcia Mohameda bin Salmana – tak nominację uzasadnia anonimowe źródło rządowe w rozmowie z dziennikiem „Le Soir".

Belgia dostała zapewne sygnał z Rijadu, że taka nominacja nie spowoduje pogorszenia wzajemnych relacji. Ale, jak sugerują media, jest to jednak decyzja odważna, która ma pokazać Saudyjczykom, że reformy obyczajowe są zbyt powolne. Wcześniej raz teoretycznie zdarzyło się, że kobieta była ambasadorem w Rijadzie, ale nie była tam fizycznie obecna. W 2010 roku Gruzja wysłała Jekaterinę Majering Mikadze do Kuwejtu, skąd była wysłanniczką również w sąsiednich krajach. Jednak gdy w 2015 roku Gruzja otworzyła ambasadę w Rijadzie, to szefem placówki został mężczyzna.

Saudyjki nie mogą funkcjonować w życiu codziennym na równi z mężczyznami. Nie mogą podróżować bez towarzystwa mężczyzn lub ich wyraźnego zezwolenia, również zgoda najbliższego mężczyzny w rodzinie (ojca, męża, brata, czy syna) jest wymagana do zawarcia ślubu, przeprowadzenia rozwodu, podjęcia pracy czy otrzymania dowodu osobistego. Mogą pracować, ale niektóre sektory biznesu są dla nich zamknięte. Są dyskryminowane w prawie spadkowym, ich zeznania przed sądem mają mniejszą wartość niż mężczyzn, ograniczane są ich prawa rodzicielskie po rozwodzie. Teoretycznie prawo nie zakazuje Saudyjkom obejmowania funkcji ambasadorów, ale do tej pory nigdy się to nie zdarzyło. W ostatnim czasie można mówić o małym przełomie, bo na początku tego roku kobieta została rzeczniczką ambasady saudyjskiej w Waszyngtonie.

Kobieta, Veronique Petit, będzie też nową ambasadorką Belgii w Iranie, gdzie również prawa kobiet są ograniczone. Obie decyzje mają pokazywać wsparcie dla praw kobiet w krajach muzułmańskich, są także sygnałem promocji kobiet w belgijskiej społeczności ambasadorów zdominowanej przez mężczyzn. Obecnie na 117 szefów placówek zagranicznych tylko 16 to kobiety.

—Anna Słojewska z Brukseli

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA