fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Tańsze rozmowy z Polski na Białoruś

AdobeStock
Na apel o niższe ceny połączeń telefonicznych ze wschodnim sąsiadem zareagował pierwszy polski operator. Zapewne nie ostatni.

W poniedziałek stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś opublikowało list do prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zrzeszającej polskich operatorów telekomunikacyjnych. W imieniu Białorusinów mieszkających w Polsce i osób przebywających na miejscu, w tym relacjonujących wydarzenia z Mińska, stowarzyszenie zaapelowało o trzy rzeczy: czasowe obniżenie opłat za połączenia z Polski na Białoruś, czasowe zniesienie opłat w roamingu międzynarodowym użytkownikom polskich numerów oraz o wzmocnienie sygnału masztów przy granicy, docierającego na wschodnią stronę.

Z realizacją wszystkich postulatów będzie kłopot, ale pierwsza reakcja jest. Orange Polska obniży ceny połączeń z Polski na Białoruś o 40–50 proc. Minuta rozmowy kosztować będzie 1 zł (dla firm – brutto), czyli tyle, ile do krajów Unii Europejskiej. W środę spadną ceny dla klientów abonamentowych, a dzień później w taryfach pre-paid. Będą obowiązywać do 2 września. Dodatkowo, pod marką Orange Flex, będą dostępne dwa pakiety na rozmowy z numerami białoruskimi: 10 minut za 5 zł i 100 minut za 15 zł. Będą ważne 14 dni, a aktywować je można do końca dnia w środę 2 września.

Telekom nie zdecydował się zaś na spełnienie postulatu dotyczącego roamingu. Tłumaczy, że widzi wzmożony ruch na linii Polska-Białoruś w sieci, podczas gdy ruch w roamingu się nie zmienił.

Niewykluczone, że podobną decyzję podejmą Play, T-Mobile i Plus. Mało realne jest, by operatorzy wzmocnili sygnał na granicy. Siła nadawania w tej strefie, ustalana jest przez regulatorów i rządy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA