fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Vilnius Russia Forum: Pytania o przyszłość Rosji i Władimira Putina

Minister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevičius
AFP
Jaką drogą pójdzie Rosja – zastanawiali się czołowi przeciwnicy Putina na Vilnius Russia Forum, które odbyło się w czwartek i piątek. Nie liczą na zmiany w najbliższym czasie, opozycjoniści zamierzają się skupić na przekonywaniu obywateli, że władza fałszuje wybory, i marzą o okrągłym stole.

Michaił Chodorkowski, niegdyś oligarcha, potem najbardziej znany więzień polityczny, a teraz emigrant polityczny, spodziewa się, że Putin będzie rządził do roku 2024 lub „trochę krócej". – Nawet jeżeli chciałby zrezygnować, to wybory należałoby odłożyć na dwa lata, bo jutro nie da się przeprowadzić uczciwych – mówił. A wiceszef Otwartej Rosji Władimir Kara-Murza dodał, że nie chodzi o zamianę jednego cara na drugiego, bo dobrego nie będzie: – Chodzi o zmianę systemu.

Wielka popularność Putina w społeczeństwie rosyjskim nie musi trwać wiecznie. – Gorbaczow i Jelcyn też mieli kiedyś poparcie 80–90 proc. Popularność Putina to nie jest jego zasługa, to rezultat skomplikowanych procesów, w tym potrzeby posiadania celu, którego jedno pokolenie po upadku ZSRR nie miało – tłumaczył socjolog z Centrum Lewady Aleksiej Lewinson.

W spotkaniu uczestniczyli także m.in. liderzy opozycji Michaił Kasjanow i Ilia Jaszyn oraz mieszkająca w Niemczech córka zamordowanego pod Kremlem Borysa Niemcowa, Żanna.

MSZ Rosji oskarżyło współorganizujące forum władze Litwy, że prowadzą „jawnie wrogą" politykę wobec Rosji. Starało się jednocześnie umniejszyć znaczenie imprezy, przedstawiając ją jako farsę z udziałem ludzi z „politycznego marginesu", w tym takich, przeciw którym toczą się dochodzenia.

– Są zarzuty, że nie rozmawiamy z Rosją. Z oficjalną – faktycznie nie, i to od dawna. Ale to nie znaczy, że z nikim – powiedział „Rzeczposplitej" szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevičius.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA