fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zdymisjonowany prezes Sądu Konstytucyjnego: to przewrót

Odchodzący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko
AFP
Były prezes Sądu Konstytucyjnego oskarża odchodzącego prezydenta Ukrainy o próbę "zachowania władzy".

Prezes Sądu Konstytucyjnego Ukrainy Stanisław Szewczuk został zdymisjonowany w środę wieczorem decyzją większości składu sędziowskiego. Jego miejsce zajęła Natalia Szaptała.

Ukraińska "Prawda" podaje, że Rada Najwyższa w 2014 roku chciała zdymisjonować Szaptałę za "naruszenia", których miała się dopuścić za czasów zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza.

- Dzisiaj odbył się przewrót antykonstytucyjny w Sądzie Konstytucyjnym Ukrainy i zawłaszczenie władzy państwowej - napisał na swoim profilu na Facebooku Szewczuk.

Twierdzi, że sędziowie "dokonali ciężkiego przestępstwa kryminalnego, związanego z obaleniem ustroju konstytucyjnego". - Bez wątpienia za tym przestępstwem stoi Poroszenko, który robi wszystko, by zachować władzę poprzez zachowanie kontroli nad głównymi instytucjami państwowymi - napisał były prezes Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.

Zaapelował do wszystkich "nieobojętnych obywateli", by zjednoczyli się w "obronie nowego prezydenta i konstytucji".

Tymczasem doradca prezydenta-elekta Rusłan Riaboszapka oświadczył, że zdymisjonowany prezes Sądu Konstytucyjnego "nie był akceptowany przez innych sędziów".

Od tygodni ukraińskie media spekulowały, że dymisja Szewczuka może opóźnić inaugurację nowego prezydenta, ponieważ prezes Sądu Konstytucyjnego uczestniczy w tej ceremonii. W sztabie Zełenskiego nie kryją satysfakcji, że nowego prezesa sądu wybrano tego samego dnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA