fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Łukaszenko: wybory na Ukrainie wygra Poroszenko

Aleksander Łukaszenko i Petro Poroszenko
youtube
Prezydent Białorusi apeluje do Ukraińców by "wcale nie głosowali", jeżeli "nie wiedzą na kogo".

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko udzielił wywiadu największej tureckiej agencji informacyjnej Anadolu. Fragmenty rozmowy cytuje rządowa białoruska agencja BiełTA. Łukaszenko poruszył temat ukraińskich wyborów prezydenckich i stwierdził, że "wygra je Poroszenko". - Jednego znam bardzo dobrze. Drugiego widziałem jedynie jedynie w filmach, nie znam go jako polityka - mówił Łukaszenko.

Ukraińcom, którzy nie wiedzą na kogo głosować Łukaszenko radzi "wcale nie głosować". - Doświadczenie Ukraińców z ostatnich lat świadczy o tym, że ryzykować nie wolno. Jeżeli nie ma na kogo głosować, muszą odbyć się ponowne wybory. Wydaje mi się, że to lepiej niż po raz kolejny zaryzykować, a potem żałować przez dziesięć lub więcej lat - oświadczył białoruski prezydent.

Będąca najbliższym sojusznikiem militarnym Rosji Białoruś konsekwentnie od 2014 roku odnotowuje wzrost współpracy gospodarczej z Ukrainą. Wymiana handlowa pomiędzy krajami od 2015 roku do 2018 wzrosła z 3,4 do 5,3 mld dolarów. Białoruś, która przetwarza rosyjską ropę, jest jednym z największych eksporterów paliwa na ukraiński rynek. Białoruskie media informowały w ubiegłym roku, że paliwo z białoruskich rafinerii trafia m.in. do ukraińskiej armii.

Tymczasem Białoruś była wśród jedenastu krajów świata, którzy w 2014 roku na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie opowiedziały się za integralnością terytorialną Ukrainy i nie potępiły bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA