Ziobro: Prawo powinno być równe wobec wszystkich

- Nikt, kto demonstrował przeciwko temu rządowi, czy przeciwko tej większości parlamentarnej, z tego powodu, że pojawił się pod Sejmem, nie musi się obawiać, że jego będzie wizerunek upubliczniany – zapewnia Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Publikacja: 21.01.2017 11:07

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Zbigniew Ziobro był dziś gościem Krzysztofa Ziemca,w radiu RMF FM. Minister odniósł się nie tylko do sprawy upublicznienia wizerunków osób, które brały udział w demonstracjach w nocy z 16 na 17 grudnia, a które, jak teraz tłumaczy, są podejrzewane o dokonanie przestępstw, czy też wykroczeń.

Poza tym Zbigniew Ziobro mówił o postępowaniach prokuratorskich związanych z wydarzeniami w samym Sejmie, jak blokowanie mównicy, przeniesienia obrad do Sali Kolumnowej, ale też o śledztwie smoleńskim czy też o reformie sądownictwa.

Minister sprawiedliwości tłumaczył, że ustawa o policji, która została uchwalona nie za rządów Prawa i Sprawiedliwości, pozwala policji upubliczniać wizerunki wtedy, kiedy zbierze materiał dowodowy wskazujący na możliwość popełnienia wykroczenia lub przestępstwa, a jednocześnie tożsamości osoby, której odpowiedzialność jest ustalana, nie można w inny sposób ustalić.

- Takie rzeczy wielokrotnie zdarzały się również wcześniej w okresie rządów Platformy Obywatelskiej, gdy chodziło o sprawy kibiców dopuszczających się różnych burd. Były upubliczniane wizerunki. Dotyczyło to też, marszu 11 listopada i osób kojarzonych ze środowiskami prawicowymi czy skrajnie prawicowymi, kiedy wizerunki też były upubliczniane – mówił Zbigniew Ziobro.

Przyznał, że policja upubliczniła w tym tygodniu zdjęcia osób demonstrujących 16 grudnia pod Sejmem za zgodą prokuratura-referenta prowadzącego postępowanie, ponieważ o taką zgodę wystąpiła.

- Decyzję podjęła policja, bo ona jest uprawniona na podstawie ustawy o policji – podkreślał Zbigniew Ziobro.

Zapewniał też, że prokurator-referent zgodził się na upublicznienie na podstawie i w ramach prawa, a upublicznienie wizerunku dotyczy tylko i wyłącznie tych osób, co do których stwierdzono na podstawie zebranego materiału dowodowego, że mogły dopuścić się przestępstw lub wykroczeń, np. atakowały, popychały czy wyzywały dziennikarzy w sposób wulgarny, bądź blokowały kamerę czy przesłaniały możliwość relacjonowania.

Minister mówił też o postępowaniach o postępowaniach prokuratorskich związanych z wydarzeniami w samym Sejmie w nocy z 16 na 17 grudnia i później, podczas okupacji sali plenarnej przez opozycję.

- Bać się powinni ci, którzy złamali prawo, czy złamał marszałek, czy też złamali ci, którzy blokowali Sejm i uniemożliwili normalne funkcjonowanie parlamentu, w konsekwencji doprowadzając do nadzwyczajnego sposobu procedowania w Sejmie. O tym między innymi pewnie będzie decydowała też prokuratura prowadząca śledztwo – mówił Ziobro.

Zapewniał też, że nie chce ingerować w to postępowanie, bo jest stroną, bo sam też był wtedy w parlamencie i pewnie będzie jedną z osób przesłuchiwanych w tej sprawie.

- Bardzo bym nie chciał tego i myślę, że my wszyscy nie chcielibyśmy, aby Polska była pokazywana jako kraj, w którym dochodzi do tego rodzaju nadzwyczajnych zachowań, że blokuje się nie tylko mównicę, ale też i stół marszałkowski, torpedując pracę Sejmu, że dochodzi do rękoczynów, bijatyki, do gorszących scen. To przecież wszystko rzutowałoby na obraz Polski, nie tylko polskiego parlamentu, ale całej Polski na świecie – dodał Ziobro.

Jego zdaniem prawo powinno być równe wobec wszystkich i nie może być tak, że ktoś, kto jest politykiem i posłem, staje ponad prawem.

- Toczą się sprawy w prokuraturze. Zostawmy oceny prokuratorom, bo to jest zespół prokuratorów, który został powołany i prowadzi to postępowanie. Ja bym bardzo chciał jako obywatel, niezależnie od tego jaki jest to parlament, jakie siły reprezentuję, jaką większość, aby tego rodzaje gorszących scen, które są kompromitujące, nie było – mówił Ziobro.

Podkreślał, że nie chce by, zdarzało się, że „na fotelu marszałka siedzi jakaś pani poseł i sobie wokal trenuje i śpiewa piosenki, bo to są takie "podśmiechiwujki", które ośmieszają Sejm i Polskę, przy okazji, bo to jest pokazywane na świecie".

Minister mówił też, że ma zaufanie do prokuratora Marka Pasionka, który nadzoruje postępowanie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

- Polscy prokuratorzy współpracują z laboratoriami z kilku krajów: z Wielkiej Brytanii, Włoch, Irlandii Północnej, Irlandii, Hiszpanii i wspólnie ustalają sposób zabezpieczenia materiału dowodowego, który będzie następnie przedmiotem badań w tych laboratoriach – tłumaczył odpowiadając na zarzut stawiane przez Stanisława Zagrodzkiego, że ekshumacje są "niepokojąco, nieprofesjonalnie prowadzone".

- To jest wielki sukces polskiej prokuratury, że udało nam się pozyskać właśnie tak wiele ośrodków, które początkowo nie były chętne do tej współpracy. Zaufały polskim prokuratorom i zobaczyły profesjonalne podejście do śledztwa i, z tego co wiem, sposób zabezpieczenia materiału dowodowego jest ustalany z nimi – podkreślał minister sprawiedliwości.

Wspomniał, że reforma wymiaru sądownictwa jest po to, by ta potężna armia sędziów, która jest w Polsce, bo w Polsce mamy jedną z największych liczby sędziów, została dobrze i efektywnie wykorzystywana do pracy.

- To, co uderza, jeżeli chodzi o strukturę polskiego sądownictwa, to fakt, że na 10 tysięcy sędziów, aż cztery tysiące pełni różne funkcje, które odciągają ich niejako od orzekania, czyli od tego, do czego jest sędzia powołany – tłumaczył.

Zapewnił, że chce poprawić sytuację znacznej części sędziów, którzy nie mają żadnych funkcji, natomiast spada na nich ciężar orzekania i ilość spraw, nie radzą sobie, więc pomogą im też ci koledzy, którzy teraz nie pracują tak efektywnie, jak mogliby pracować. - Szereg innych zmian, które proponujemy właśnie służy temu, aby było sprawniej i efektywnie – dodał minister Ziobro.

Zbigniew Ziobro był dziś gościem Krzysztofa Ziemca,w radiu RMF FM. Minister odniósł się nie tylko do sprawy upublicznienia wizerunków osób, które brały udział w demonstracjach w nocy z 16 na 17 grudnia, a które, jak teraz tłumaczy, są podejrzewane o dokonanie przestępstw, czy też wykroczeń.

Poza tym Zbigniew Ziobro mówił o postępowaniach prokuratorskich związanych z wydarzeniami w samym Sejmie, jak blokowanie mównicy, przeniesienia obrad do Sali Kolumnowej, ale też o śledztwie smoleńskim czy też o reformie sądownictwa.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Jacek Sutryk: Rafał Trzaskowski zwycięzcą debaty w Warszawie. To czołówka samorządowa
Polityka
Czy w Polsce wróci pobór? Kosiniak-Kamysz: Zasadnicza służba wojskowa tylko zawieszona
Polityka
Dlaczego Koła Gospodyń Wiejskich otrzymywały pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości?
Polityka
Przeszukanie domu Zbigniewa Ziobry trwało prawie dobę
Polityka
„Nadzieja zdemobilizowanych”: nowy raport pokazuje ryzyka dla koalicji rządzącej