fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iran zapowiada zemstę na Izraelu za atak na ośrodek w Natanz

Ośrodek w Natanz
AFP
Iran oskarża Izrael o niedzielny incydent w ośrodku nuklearnym w Natanz i zapowiada zemstę - podaje irańska telewizja państwowa cytując szefa MSZ Iranu, Mohammada Javada Zarifa.

Za cyberatakiem na irański ośrodek nuklearny w Natanz stał Mosad - podało w niedzielę izraelskie radio publiczne, powołując się na źródła w służbach specjalnych. O tym, że za sabotażem w ośrodku stał Mosad informują także inne izraelskie media. Władze Izraela nie skomentowały sprawy.

Władze Iranu nazwały incydent w ośrodku w Natanz mianem "terroryzmu nuklearnego". Podkreśliły też, że Teheran zastrzega sobie prawo do działania przeciwko sprawcom sabotażu.

- Syjoniści chcieli się zemścić, w związku z naszym postępem na drodze do zniesienia sankcji... publicznie mówili, że nie pozwolą na to. Ale my zemścimy się na Syjonistach - stwierdził Zarif.

Sabotaż w ośrodku w Natanz mógł zakłócić proces wzbogacania uranu, który ma miejsce w tej placówce.

Ośrodek, który padł ofiarą cyberataku to jedna z kilku placówek w Iranie monitorowanych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (IAEA).

Iran wznowił wzbogacanie uranu powyżej poziomów wskazanych w porozumieniu nuklearnym, jakie zawarł w 2015 roku z mocarstwami Zachodu, po tym jak w 2018 roku administracja Donalda Trumpa jednostronnie odstąpiła od tego porozumienia i zaczęła ponownie nakładać sankcje na Teheran, przy aprobacie Izraela, który zarzucał Iranowi łamanie zasad porozumienia.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA