fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nord Stream 2: Senatorowie wzywają prezydenta Bidena do wdrożenia sankcji

AFP
Kluczowi amerykańscy senatorowie wezwali administrację prezydenta Joe Bidena do wprowadzenia sankcji mających na celu zablokowanie ukończenia gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Politycy są zaniepokojeni doniesieniami mówiącymi o rozmowach, które mogą doprowadzić do uniknięcia restrykcji.

Tygodnik "Spiegel" poinformował, że firmy zaangażowane w projekt Nord Stream 2 i przedstawiciele niemieckiego rządu rozmawiali na temat pakietu, który mógłby zostać przedstawiony Amerykanom. Miałoby to zapewnić zmianę stanowiska Waszyngtonu i możliwość ukończenia budowy rurociągu.

Swoje zaniepokojenie w tej sprawie wyrazili senatorowie: przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Jim Risch (Republikanin z Idaho) oraz Demokratka Jeanne Shaheen.

"Relacje USA z Niemcami są fundamentem sojuszu transatlantyckiego" - napisali senatorowie. "Ale pozwolenie na ukończenie Nord Stream II nie jest konstruktywną ścieżką naprzód dla tego partnerstwa" - dodają.

Senatorowie oczekują od administracji przedstawienia do 16 lutego wymaganego przez Kongres raportu na temat firm zaangażowanych w budowę rurociągu.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że Sekretarz Stanu Antony Blinken chce współpracować z Kongresem, ale odmówił podania terminu, kiedy został zapytany o raport.

Risch i Shaheen przekonują, że uruchomienie rurociągu byłoby "potężnym narzędziem geopolitycznym Rosji, który pozbawiłby Ukrainę, Słowację i inne państwa opłat tranzytowych".

"Przywiązałby on Europę Zachodnią do rosyjskiego gazu i towarzyszącego mu przymusu politycznego na następne 40 lat. Co więcej, pojawienie się rosyjskiej infrastruktury w kraju należącym do NATO stanowi zagrożenie dla wszystkich członków NATO" - dodają.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA