Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-17 września na próbie liczącej 1149 dorosłych Polaków. To oznacza, że badanie wykonano przed wybuchem kryzysu w koalicji rządowej. W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, wprowadzającą m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królika) i zakaz uboju rytualnego na eksport. Za zmianami głosowali wszyscy posłowie Lewicy, 176 posłów klubu PiS, 128 z KO, 2 z Koalicji Polskiej - PSL-Kukiz'15 i 2 niezrzeszonych. Cała Konfederacja oraz 38 posłów klubu PiS, 4 KO, 22 PSL-Kukiz'15 było przeciw. 18 osób wstrzymało się od głosu, 11 nie głosowało. Nowelizację odrzucili wszyscy posłowie Solidarnej Polski i dwóch z Porozumienia.

Dowiedz się więcej: Czy Zjednoczona Prawica jeszcze istnieje? Głos wicerzecznika PiS

Głosowanie wywołało kryzys w koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Marek Suski (PiS) mówił, że koalicji już nie ma. - Nasi koalicjanci zachowali się w sposób taki, który stawia obóz Zjednoczonej Prawicy w sytuacji być może konieczności realizacji rządu mniejszościowego - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 15 posłów Prawa i Sprawiedliwości zostało zawieszonych w prawach członków partii. Taką możliwość zapowiadał wcześniej szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W sondażu CBOS Zjednoczona Prawica uzyskała 41 proc. poparcia. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z 22 procentami. W stosunku do poprzedniego, sierpniowego badania, notowania obozu rządzącego spadły o 3 punkty proc., o tyle samo wzrosło poparcie dla KO.

Poza tymi dwoma ugrupowaniami, próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze tylko Konfederacja (8 proc.) i Lewica (5 proc.). Na PSL - Koalicję Polską (PSL, Kukiz'15, UED) głos zadeklarowało 3 proc. ankietowanych.