fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Budynek konsulatu USA w Czengdu przejęty przez Chiny

AFP
O godz. 10:00 czasu lokalnego Chiny przejęły kontrolę nad terenem konsulatu USA w dziesięciomilionowym mieście Czengdu (prowincja Syczuan).

W piątek chińskie władze nakazały zamknięcie amerykańskiej placówki dyplomatycznej. Była to odpowiedź na zamknięcie i przejęcie przez USA chińskiego konsulatu w Houston.

Jak podał w komunikacie chiński resort spraw zagranicznych, przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej weszli do budynku konsulatu w Czengdu frontowymi drzwiami o godz. 10:00 czasu lokalnego. Wcześniej amerykańskie media informowały, że przedstawiciele służb weszli do budynku w Houston tylnymi drzwiami, korzystając z usług ślusarza.

W piątek Pekin ogłosił, że poprosił stronę amerykańską o zamknięcie placówki w Czengdu. Stany Zjednoczone miały na to 72 godziny - tyle samo czasu wcześniej USA dały Chinom na zamknięcie misji w Houston.

"Jesteśmy rozczarowani decyzją Komunistycznej Partii Chin. Będziemy dążyć do tego, by docierać do osób z tego ważnego regionu za pośrednictwem naszych innych placówek w Chinach" - przekazał agencji Reutera amerykański Departament Stanu.

Chińska telewizja CCTV opublikowała w mediach społecznościowych nagranie ukazujące opuszczenie amerykańskiej flagi powiewającej dotąd nad konsulatem.

Konsulat w Czengdu został otworzony w 1985 r. Przed wybuchem epidemii koronawirusa pracowało w nim prawie 200 osób, w tym ok. 150 miejscowych.

Stosunki między Waszyngtonem a Pekinem uległy w tym roku gwałtownemu pogorszeniu m.in. z uwagi na sprawę pandemii koronawirusa, roszczenia terytorialne Chin na Morzu Południowochińskim oraz kwestię Hongkongu. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ocenił w czwartek, bardziej asertywne podejście do Chin to "misja naszych czasów".

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA