fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pentagon zabrania wywieszania flagi Konfederacji w bazach i na budynkach wojskowych

AFP
Po tygodniach dyskusji Pentagon w piątek zakazał wywieszania flagi Konfederacji na instalacjach wojskowych, zgodnie ze starannie sformułowanymi przepisami, w którym nie użyto słowa „zakaz” ani nie wskazano tej konkretnej flagi. Przepisy, zawarte w notatce, której treść poznała agencja Associated Press, oceniane są jako kreatywny sposób na wprowadzenie zakazu tak, by nie wzbudzić gniewu Donalda Trumpa. Prezydent USA bronił bowiem prawa do jej eksponowania.

Notatka, podpisana w czwartek wieczorem przez sekretarza obrony Marka Espera, wymienia typy flag, które mogą być wywieszane w obiektach wojskowych. Nie ma wśród nich flagi Konfederacji. W ten sposób uniemożliwia się jej stosowanie, jednocześnie nie nazywając tego wprost zakazem.

„Musimy zawsze skupiać się na tym, co nas jednoczy, na naszej przysiędze wobec Konstytucji i wspólnym obowiązku obrony narodu” - mówi notatka Espera. „Flagi, które eksponujemy, muszą być zgodne z wojskowymi przepisami dotyczącymi porządku i dyscypliny, traktując wszystkich naszych ludzi z godnością i szacunkiem oraz odrzucając symbole podziałów”.

Dopuszczalne flagi, wymienione w notatce, to oczywiście flaga USA oraz samych stanów, flagi innych sojuszników i partnerów, flaga Narodowej Ligi Rodzin POW/MIA oraz oficjalne flagi jednostek wojskowych.

Flagi Konfederacji stały się jednym z punktów zapalnych po śmierci George'a Floyda, uduszonego przez policjanta w czasie interwencji.

Przedstawiciel Departamentu Obrony, na którego powołuje się AP, stwierdził, że „Biały Dom jest świadomy nowych przepisów”. Donald Trump do tej pory stanowczo odrzucał wszelkie koncepcje zmiany nazw baz, nawiązujących do Konfederacji, i bronił możliwości wieszania flagi, podkreślając, że jest to kwestia wolności słowa.

Źródło: rp.pl/ AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA