fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Marszałek Senatu wybrany. Sukces opozycji

Tomasz Grodzki
Kancelaria Senatu
Na pierwszym posiedzeniu izby wyższej parlamentu, senatorowie wybrali marszałka Senatu. Został nim kandydat Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki, który pokonał Stanisława Karczewskiego (PiS).

W głosowaniu imiennym wzięło udział wszystkich stu senatorów. Wszystkie głosy były ważne. O fotel marszałka ubiegało się dwóch kandydatów.

Czytaj także:
Relacja z pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu

Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska) otrzymał 51 głosów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) głosowało 48 senatorów. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- To zwycięstwo demokracji - powiedział po ogłoszeniu wyników Grodzki, który zastąpił w fotelu marszałka marszałek senior Barbarę Borys-Damięcką.

W poprzedniej kadencji większość i stanowisko marszałka w Senacie miał PiS, z którego ramienia pracami izby wyższej kierował Karczewski.

Do końca nie było pewne, czy nowym marszałkiem zostanie kandydat PiS, czy opozycji.

W wyniku październikowych wyborów, Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do Senatu 48 przedstawicieli, Koalicja Obywatelska - 43, Polskie Stronnictwo Ludowe - 3, a Sojusz Lewicy Demokratycznej - 2. W izbie wyższej znaleźli się także senatorowie startujący jako niezależni. Troje z nich - Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski - utworzą koło.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA