fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kwaśniewski o Dudzie: Deficyt czynu, inflacja werbalna

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Lista grzechów prezydenta Dudy jest dość długa. Są słowa i czyny. Pytanie, z czym mamy do czynienia. Jeżeli tylko ze słowami, to źle, bo w sprawie czynów jest kłopot - tak były prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił wczorajsze orędzie Andrzeja Dudy, wygłoszone podczas inauguracji obrad nowego Sejmu.

Zdaniem Kwaśniewskiego wczorajsze przemówienie prezydenta było ukierunkowane na zdobycie głosów centrowego elektoratu oraz próba pokazania, że Duda jest "prezydentem ponad podziałami".

Gość "Kropki nad i" ocenił jednak, że słowa to jedno, a czyny drugie, a w przypadku obecnej głowy państwa "występuje deficyt czynu, bo jeśli chodzi o słowa, to jest to rodzaj inflacji werbalnej".

Czytaj także: "Wiele dobrego". Premier Morawiecki podsumował swoje rządy

Według Aleksandra Kwaśniewskiego najgorszą decyzją Andrzeja Dudy było zaprzysiężenie sędziów-dublerów do Trybunału Konstytucyjnego. Ten akt przypieczętował degradację urzędu i postawił prezydenta w roli instrumentalnej.

W kontraście do przemówienia Dudy pozostawało, według Kwaśniewskiego, przemówienie marszałka seniora Sejmu Antoniego Macierewicza. Zdecydowane słowa byłego szefa MON o konieczności budowy państwa narodowego o jasno ustalonej hierarchii wartości zdaniem Kwaśniewskiego skierowane były do twardego elektoratu, który PiS boi się utracić na korzyść Konfederacji.

- Myślę, że nikogo nie zaskoczył, to był prawdziwy Macierewicz. To są jego poglądy, które znamy od lat - uważa Kwaśniewski.

Były prezydent skomentował też przemówienie Mateusza Morawieckiego, który w Sejmie podsumował cztery lata rządów PiS. Zdaniem Kwaśniewskiego rząd Zjednoczonej Prawicy 'w kilku sprawach społecznych poszedł naprzód i to trzeba docenić" - na przykład wspomógł ludzi ubogich, ale jednocześnie bawił się w "odwróconego świętego Mikołaja".

- Bo jak Mikołaj przychodzi do naszych dzieci i daje prezenty, to wszyscy wiedzą, że rodzice płacą za nie. Morawiecki zaproponował inaczej: on rozdaje dzisiaj prezenty, za które zapłacą nasze dzieci - ocenił Kwaśniewski, którego zdaniem jest to najpoważniejszy błąd rządu PiS.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA