fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iwona Śledzińska-Katarasińska prawdopodobnie marszałkiem seniorem Sejmu

Fotorzepa, Piotr Nowak
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu odbędzie się 12 listopada.

Błażej Spychalski w rozmowie z RMF FM zapowiedział, że marszałkiem seniorem Senatu będzie senator Barbara Borys-Damięcka.

- Jest najstarszym senatorem. Natomiast co do marszałka seniora Sejmu stawiałbym, że pani poseł Śledzińska-Katarasińska. Jest najstarszą posłanką. Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami - powiedział rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

Spychalski zapowiedział również, ze pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu odbędzie się 12 listopada. - Kadencja Sejmu trwa cztery lata - to wynika wprost z konstytucji. Pierwsze posiedzenie Sejmu tej kadencji miało miejsce 12 listopada i (kadencja) trwa do 11 listopada tego roku. W związku z powyższym ten termin 12 listopada jest dość naturalny, oczywisty. Więc 12 listopada - wyjaśnił.

Przed wyborami zastanawiano się, czy marszałkiem seniorem zostanie Janusz Korwin-Mikke. Nominacja na marszałka-seniora jest jednak mocno wątpliwa. Osobę na tę funkcję powołuje prezydent spośród grupy najstarszych posłów, ale nie ma obowiązku wskazać rzeczywiście najstarszego. Tak dzieje się w Senacie, gdzie z automatu najstarsza wybrana osoba zostaje marszałkiem-seniorem.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA