fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Debata pięciu komitetów. Horała: Atak koalicji anty-PiS

East News
W debacie na antenie TVN i TVN24 biorą udział Krzysztof Bosak z Konfederacji, Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej, Marcin Horała z PiS i Adrian Zandberg z Lewicy Razem

Debatę prowadzą Monika Olejnik i Grzegorz Kajdanowicz.

Pytania dotyczą czterech kwestii: zdrowia, polityki socjalnej i gospodarki, klimatu i ekologii oraz praworządności. W każdej rundzie padną po dwa pytania.

Każdy z przedstawicieli komitetów wyborczych otrzyma to samo pytanie i ma minutę na odpowiedź, 30 sekund na wypowiedź ad vocem.

Po każdej wypowiedzi konkurent może zgłosić chęć riposty, uczestnicy mogą ją zgłaszać dwukrotnie.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, w debacie nie uczestniczy Jacek Sasin z PiS, którego udział w dyskusji w TVP spotkał się z krytyką. Polityka PiS zastąpił inny - Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT.

Służba zdrowia. Jak zmniejszyć kolejki i liczbę specjalistów

- To druga debata, a nie ma ani Jarosława Kaczyńskiego, Ani Grzegorza Schetyny, ani Włodzimierza Czarzastego - zaczął Kosiniak-Kamysz. Oczekuje od wszystkich partii, że podpiszą pakt dla zdrowia.

Według Krzysztofa Bosaka pakt dla zdrowia jest skrajnie scentralizowany i zbiurokratyzowany. - Nie naprawiajmy biurokracji SLD, szukajmy innych rozwiązań.

- Cieszę się, że mówimy o pieniądzach dla służby zdrowia, bo to właśnie robi PiS. Wzrosła liczba miejsc na studiach, przybywa pielęgniarek. Zapewnimy pakiet badań kontrolnych dla 40+ - zapewnia Marcin Horała.

 Ad vocem Władysława Kosiniaka-Kamysza:  porozmawiajcie z pacjentami, którzy kilkanaście godzin czekają na SOR. Nie ma poprawy, służba zdrowia jest w ruinie.

Izabela Leszczyna stwierdziła, że rząd PiS wydluzył kolejki do wielu specjalistów jak żaden do tej pory. KO wie, co zrobić la poprawy zdrowia, ale nie wystarczy do tego podpisanie paktu. Trzeba zrealizować nasz program, m.in. dotyczące wykorzystania unijnych pieniędzy na ten cel, które zaprzepaścił PiS.

Adrian Zandberg: na zdrowie trzeba wydawać tyle z PKB, ile inne kraje. Te pieniądze wystarcza na szpitale i na wykształcenie lekarzy. Dwa słowa do pana posła Horały: ja przepraszam, ale kiedy powtarza pan z dumą tezy o zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia; oszukaliście rezydentów. Zrobiliście trik księgowy, żeby wydać na ochronę zdrowia jak najmniej.

Marcin Horała ripostuje, że kolejki do specjalistów PiS odziedziczył po poprzednikach, ale to PiS jako pierwszy zdobył dodatkowe środki.

Czy jest zgoda na opracowanie ponadpartyjnego paktu dla zdrowia

Zandberg: - Muszą wzrosnąć nakłady na zdrowie i płace lekarzy i całego personelu, który pracuje na efekty w służbie zdrowia.

Kosiniak-Kamysz : - Jako lekarz zrobię  wszystko, żeby uzdrowić służbę zdrowia. Ujmujący jest dobry humor posła Horały. Dlaczego nie pokazujecie długów szpitalnych, a mówicie o zrównoważonym budżecie. Kolejki skróciły się w 4 specjalnościach, wzrosły w 23.

Horała w ad vocem mówi o spuściźnie, którą PiS odziedziczył po rządach PO-PSL i zapowiada, że w drugiej kadencji zwiększy nakłady na służbę zdrowia i skróci kolejki do specjalistów. - Jesteśmy wiarygodni - mówi Horała.

Zandberg kontruje: - To wy zamykacie oddziały na masową skalę.

- Specjaliści z Polski wyjeżdżają, a rząd to wie, bo łagodzi zasady zatrudniania lekarzy z zagranicy - mówi Krzysztof Bosak.

Izabela leszczyna potwierdziła, że KO jest gotowa wypracować i podpisać wspólny pakiet dla zdrowia. - Wygrajmy te wybory i stwórzmy taki plan, który w środku uwagi postawi pacjenta.

Polityka socjalna: jak powinna być wyliczana i ile wynosić płaca minimalna

Krzysztof Bosak: Według Konfederacji ustalenie płacy minimalnej powinno zależeć od wzrostu gospodarczego.

- Minimalne wynagrodzenie musi rosnąc i wynosić 50 proc. średniego. Rząd lekką ręką ustala płacę minimalną, ale to nie on ja wypłaci. Gdyby rząd był uczciwy, najlepszym sposobem byłoby podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Polecamy: spełnijcie postulat wyborczy beaty Szydło: 8 tys. wolne od podatku - mówi Kosiniak-Kamysz.

- Chcemy, żeby Polacy więcej zarabiali, każdy Polak pracujący uczciwie musi mieć możliwość utrzymania rodziny, a my mamy opracowany system, dzięki któremu nie ucierpi gospodarka - mówi Horała.

Bosak kontruje, że Horała odgrywa wolnorynkowca.

Izabela Leszczyna mówi, że poseł Horała zapomniał wspomnieć o licznych podatkach i daninach, które wprowadziło PiS i  przypomina, że w programie Koalicji jest ustanowienie płacy minimalnej w wysokości 50 proc. płacy średniej.

- Mamy dobra sytuację gospodarcza i zyski w przedsiębiorstwach. lewica proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2700, a płaca powinna rosnąć wraz z gospodarką. Nie będziemy wróżyć: chcemy, by było to 60 proc. średniej krajowej - powiedział Zandberg.

Ripostuje Kosiniak-Kamysz: - Po prostu trzeba zwiększyć kwotę wolną od podatku

Czy należy wrócić do finansowania in vitro z budżetu państwa

Krzysztof Bosak krótko stwierdza, że Konfederacja jest przeciw i wraca do spraw gospodarczych.

Izabela Leszczyna przypomniała, że finansowanie in vitro jest w programie KO, i powtórzyła, że to, co dane, nie zostanie odebrane. Wypomniała PiS-owi ostatnie słowa byłego ministra środowiska Jana Szyszko, który stwierdził, że "żłobki są spuścizną komunizmu i PO". - Tak, tak samo jak roczne urlopy macierzyńskie, bo kobiety ich potrzebują

- Lewica jest za finansowaniem in vitro, ale to nie rozwiąże problemów demograficznych - mówi Zandberg.

Z poprzednikami zgodził się szef PSL, który także potwierdził, że in vitro powinno być finansowane, a rząd PiS pozbawił najbiedniejszych możliwości skorzystania z tego rozwiązania.

Marcin Horała z PiS kwituje, ze znów trwa atak koalicji na jego partię, a PiS spowodowało, aby Polacy nie musieli dofinansowywać metody niezgodnej z ich sumieniem.

Klimat: smog i węgiel. Czy węgiel to nadal "czarne złoto"?

Adrian Zandberg mówi o propozycji Lewicy dotyczącej wymiany pieców z budżetu centralnego i poważnym zagrożeniu, jakim jest zatrucie środowiska naturalnego.

Reprezentant PiS przekonywał, że partia rządząca przywraca zaostrzone normy antysmogowe.

Krzysztof Bosak w imieniu Konfederacji mówi, że program "czyste powietrze" jest niewystarczający, bo trzeba ludziom dostarczyć impuls rynkowy, by chcieli sami wymieniać piece.

Deklaracja Marcina Horały spowodowała riposty pozostałych uczestników, którzy zarzucają Prawu i Sprawiedliwości odejście od odnawialnych źródeł energii i kładzenia nacisku na przemysł węglowy. Lider PSL wypomniał import węgla z Rosji.

Izabela Leszczyna zapewnia, że KO szanuje aktywistów klimatycznych, ale od węgla nie da się odejść natychmiast, ale węgiel w Polsce się kończy i nie wolno otwierać nowych kopalń.

Praworządność: czy sędziowie, którzy zostali wybrani z naruszeniem prawa powinni zostać usunięci

Horała zarzuca, że to pytanie z tezą, a pretensje o łamanie konstytucji należy kierować do PO-PSL, bo PiS jest jedyną partią, która konstytucji przestrzega.

Ripostuje Izabela Leszczyna: Poseł ma ze sobą konstytucje, ale nie rozumie, czym ona jest.

- Konstytucji nie trzeba ze sobą nosić, tylko codziennie jej przestrzegać, a rządzące przez 4 lata wielokrotnie ją sponiewierali - mówił lider PSL.

- Słyszymy o łamaniu konstytucji, zero przykładów ich łamania - kwituje Horała.

- Powinniśmy przywrócić Polskę na drogę praworządności - mówi Zandberg i zarzuca Horale ośmieszanie się w kwestii przestrzegania konstytucji. - Nam ręka nie zadrży przy głosowaniu nad karą dla tych, którzy ją łamali - mówi Zandberg i dodaje, że Lewica ma opracowany program przywrócenia praworządności, rozpisany do 2022 roku.

Kosiniak-Kamysz podkreśla, że jedną z podstaw jest rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ale też więcej społecznej kontroli.

- Nie chcemy się wikłać w Spory Pi, PO i PSL, jesteśmy zwolennikami poważnej dyskusji nad zmiana konstytucji, mimo że prezydent Andrzej Duda nikogo z Konfederacji na nią nie zaprosił - mówił Krzysztof Bosak.

Izabela leszczyna zapewnia, że KO uchwali pakt odnowy demokracji i przywróci zasadę równości obywateli wobec prawa. Przytoczyła przykład szefa NIK Mariana Banasia. - Jak jesteś z drużyny PiS-u, to zostaniesz ministrem finansów, prezesem NIK-u. To jest świat PiS-owskiej niepraworządności - mówiła.

Jak odbudować zaufanie do NIK i jak sprawdzać ludzi, którzy będą pełnić wysokie funkcje w państwie?

Lider PSL twierdzi, że należy tak zmienić system, aby możliwe było odwołanie urzędnika nawet w trakcie jego kadencji. Dodał też, że nie można wybierać złych ludzi i myśleć, że dokonają dobrych rzeczy.

Zdaniem Adriana Zandberga w sprawie szefa NIK zawiodło i państwo, i nieudolne służby.

Izabela Leszczyna stwierdziła, że konieczne będzie przywrócenie zaufania do wielu instytucji państwa.

W ad vocem Marcin Horała stwierdził ironicznie, że przeciwnicy PiS mówią o Banasiu, a nie zabierają głosu w sprawie Stanisława Gawłowskiego czy afer PO. Horała zapewnił, że PiS narzuca dużo wyższe standardy, a sprawa Banasia będzie wyjaśniona i jeśli okaże się winny, prawo zostanie zmienione tak, by można go było odwołać.

Na tę wymianę zdań zareagowali Adrian Zandberg i Krzysztof Bosak, zarzucając pozostałym uczestnikom wyciąganie sobie nawzajem partyjnych afer.

Podsumowanie

W ostatnim etapie debaty wszyscy przedstawiciele komitetów zachęcili do oddania głos na swoje ugrupowania.

Koalicja Obywatelska:

Koalicja Polska PSL-Kukiz'15

Lewica

Prawo i Sprawiedliwość

Konfederacja

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA