fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wykaz lotów premiera Donalda Tuska będzie później. "Bałagan w dokumentacji"

Fotorzepa / Jerzy Dudek
- Mam nadzieję, że lista lotów premiera Donalda Tuska pojawi się w piątek. Teraz pewne liczby znamy, wiemy, że wszystkich lotów było kilkaset - powiedział w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk.

KPRM opublikowało wykazy lotów trojga premierów: Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło i Ewy Kopacz. W środę na stronach internetowych kancelarii premiera miała pojawić się lista lotów premiera Donalda Tuska. Tak się jednak nie stało.

- Liczyłem na to, że dzisiaj uda się zgromadzić wszystkie dane, ale w dokumentacji z tamtego okresu jest tyle bałaganu, że nie udało nam się dokończyć dzisiaj pracy - tłumaczył w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk. - Te dokumenty są w jednym pomieszczeniu, ale jest w nich bałagan - dodał. Zaznaczył, że nie ma cyfrowych wersji dokumentów, a wiedza na temat lotów "jest rozrzucona w różnych miejscach".

Dworczyk wyraził nadzieję, że lista lotów Donalda Tuska zostanie opublikowana w piątek 16 sierpnia. - Teraz pewne liczby znamy, wiemy, że ponad 180 lotów było pomiędzy Warszawa a Gdańskiem, wszystkich lotów było kilkaset - oświadczył szef KPRM.

Michał Dworczyk mówił też o projekcie nowych przepisów dotyczących lotów najważniejszych osób w państwie, przygotowywanym w KPRM we współpracy m.in. z innymi kancelariami oraz klubami parlamentarnymi. Pierwsza wersja ustawy ma zostać zaprezentowana w piątek. Według Dworczyka, przepisy będą zawierały "klarowne zasady, kto może być na pokładzie statku powietrznego" lecącego ze statusem HEAD. KPRM ma mieć obowiązek prowadzenia rejestru takich lotów.

Ustawa ma też ograniczyć możliwości korzystania ze statków powietrznych o statusie HEAD w lotach do domu na weekendy. Ograniczenie ma nie dotyczyć prezydenta i pierwszej damy.

W Polsat News Michał Dworczyk był też pytany, dlaczego wykazy lotów opublikowane przez KPRM nie zawierają informacji o pasażerach ani o statusie HEAD lub jego braku. Szef KPRM powiedział, że informacje o lotach są rozproszone, a przygotowanie szczegółowego wykazu byłoby "bardzo pracochłonne". Dworczyk zadeklarował, że wszystkie informacje będą podawane, jeśli zwrócą się o nie parlamentarzyści w trybie interpelacji lub obywatele w ramach dostępu do informacji publicznej.

Publikacja wykazów lotów oraz przygotowanie zmian w prawie to pokłosie kontrowersji wokół lotów samolotami rządowymi byłego już marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS), który - jak się okazało - latał rządowym samolotem w towarzystwie rodziny lub polityków PiS, a w jednym przypadku - co sam przyznał - samolotem, którym przyleciał do Rzeszowa wracała do Warszawy jego żona, chociaż marszałka nie było na pokładzie.

8 sierpnia marszałek Kuchciński zapowiedział swoją dymisję, którą złożył na posiedzeniu Sejmu 9 sierpnia. Nowym marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA