fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Čaputová wzywa Grupę Wyszehradzką do poszanowania praworządności

Zuzana Čaputová
AFP
Nowa prezydent Słowacji Zuzana Čaputová wezwała dziś członków Grupy Wyszehradzkiej do szanowania praworządności, by uniknąć postrzegania wschodniego bloku UE "jako osłabiającego wspólnotę".

Zuzana Čaputová spotkała się z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Po spotkaniu powiedziała, że współpraca Polski, Węgier, Czech i Słowacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej powinna opierać się na wspólnych wartościach.

Prezydent Słowacji nie wymieniła żadnego z państw z nazwy, ale prawdopodobnie swoje słowa kierowała w stronę Węgier i Polski, które pozostają w konflikcie z UE w kwestii praworządności.

- Nasza współpraca musi również reprezentować takie wartości jak praworządność, demokracja i wolność oraz takie wartości, jakie znalazły się w traktacie założycielskim V4 - powiedziała. - Żebyśmy nie byli postrzegani jako kraje, które osłabiają lub prowadzą do rozpadu Unii Europejskiej - dodała.

Čaputová dodała, że jest przekonana, że liberalna demokracja, która gwarantuje wszystkim równe prawa, jest najskuteczniejszym sposobem ochrony mniejszości.

Prezydent Słowacji "kłamstwem" nazwała oskarżenia ze strony niektórych prorządowych mediów węgierskich, które twierdzą, że jest agentką pracującą dla miliardera George'a Sorosa.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA