fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chiny: Będą sankcje wobec firm z USA sprzedających broń Tajwanowi

AFP
Chiny podejmą działania odwetowe wobec amerykańskich firm, które będą zaangażowane w sprzedaż broni Tajwanowi, aby zabezpieczyć swoje interesy narodowe - poinformował rzecznik chińskiego MSZ, Geng Shuang.

Rzecznik potwierdził w piątek, że Pekin nałoży sankcje na amerykańskie przedsiębiorstwa zaangażowane w sprzedaż broni Tajwanowi, po tym jak Pentagon w poniedziałek zapowiedział sprzedaż Republice Tajwanu ponad 100 czołgów Abrams i rakiet Stinger. Wartość kontraktu ma wynieść 2,2 mld dolarów.

Chiński MSZ podkreśla, że decyzja o sprzedaży broni Tajwanowi przez USA to "poważne naruszenie prawa międzynarodowego i podstawowych norm w relacjach międzynarodowych"

- To godzi również w chińską suwerenność i narodowe bezpieczeństwo - podkreślił Geng. - Aby ochronić nasze narodowe interesy, Chiny nałożą sankcje na przedsiębiorstwa z USA zaangażowane w wyżej wspomnianą sprzedaż broni Tajwanowi - dodał.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i część terytorium kraju.

W 1979 USA uznały Chińską Republikę Ludową za "legalną władzę reprezentującą Chiny" - w związku z czym nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem. Relacje Tajpej i Waszyngtonu mimo to pozostają bliskie, a USA regularnie zaopatrują wyspę w broń.

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA