fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sejm przyjął specustawę o Muzeum Westerplatte

Fotorzepa, Adam Burakowski
Specustawa o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została przyjęta przez Sejm.

Za ustawą zagłosowało 262 posłów, a 164 było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosy.

Ustawa przewiduje, że właścicielem wszystkich nieruchomości na terenie inwestycji zostanie Skarb Państwa. Stanie się tak, gdy zapadnie ostateczna decyzja o budowie muzeum. Szacowany koszt inwestycji to około 150 mln złotych.

Wynik głosowania w Sejmie skomentowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. "Przed chwilą w Sejmie byliśmy świadkami troski o pamięć w wydaniu PiS. Mimo to wierzę, że można inaczej i się nie poddam... We wtorek posiedzenie komisji kultury w Senacie" - napisała na Twitterze

Dulkiewicz nie zgadza się na wywłaszczenie tego terenu, argumentując, że jest to próba "przejęcia Westerplatte dla celów bardzo jasno określonych, dla celów politycznych".

Podczas niedawnej rozmowy na ten temat w ministerstwie kultury Dulkiewicz przedstawiła propozycję, by miasto wniosło należące do niego tereny Westerplatte do planowanego muzeum, ale będzie ono je współtworzyć wraz z władzami centralnymi i wraz z nimi współzarządzać terenem.

Blisko 50 proc. ankietowanych w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" uważa, że samorząd gdański powinien zarządzać Westerplatte. 32,7 proc. wskazuje, że to rząd powinien się tym zajmować. Nie ma zdania w tej sprawie 18 proc. badanych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA