fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Tysiąc żołnierzy więcej. Duda i Trump podpisali deklarację

AFP
Dodatkowy tysiąc amerykańskich żołnierzy w Polsce przewiduje podpisana przez prezydentów Polski i USA deklaracja o współpracy obronnej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Waszyngtonie deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP. W tekście czytamy, że Polskę i USA łączy "historia przyjaźni opartej na obustronnych wysiłkach, wspólnych wartościach oraz wzajemnym szacunku". "Polska i Stany Zjednoczone wyrażają przekonanie, że obecność personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych w Polsce wzmacnia NATO-wskie wysiłki odstraszania oraz obronę Polski, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu, i dlatego Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce" - głosi dokument.

Czytaj także: W nieskończoność razem z Ameryką  

Deklaracja głosi, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. "Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania" - czytamy.

W deklaracji Polska zobowiązuje się do zapewnienia i utrzymywania wspólnie uzgodnionej infrastruktury, "bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych". "Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza" - głosi tekst deklaracji.

Deklaracja precyzuje także zobowiązania Polski i USA. W Polsce ma zostać utworzone Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA. W Drawsku Pomorskim, a później także w innych miejscach, ma powstać i być wykorzystywane przez siły zbrojne obu państw Centrum Szkolenia Bojowego (CSB).

W Polsce ma zostać utworzona eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, "przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych". "Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych" - brzmi dokument.

W deklaracji jest też mowa o utworzeniu bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej, utworzeniu "grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce", utworzenia w Polsce zdolności sił specjalnych USA oraz stworzeniu infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

"Oczekujemy pogłębienia i rozszerzenia naszej współpracy obronnej w nadchodzących latach" - zadeklarowały strony.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA