fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Jak głosowali Ukraińcy w Polsce? Zełenski wygrałby o włos

Wołodymyr Zełenski
AFP
Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza policzyła już protokoły z 99,5 proc. obwodów wyborczych. Według tych wyników komik Wołodymyr Zełenski wygrał z Petro Poroszenką, uzyskując 73,2 proc. głosów. Wyniki z czterech komisji w Polsce prezentują się znacznie lepiej dla ustępującego prezydenta.

Aktualne wyniki to 73,2 procent poparcia dla Zełenskiego (prawie 13,5 mln głosów), 24,45 proc. dla Poroszenki oraz 2,31 proc. głosów nieważnych.

Według danych z badań exit poll, po raz pierwszy w historii kraju kandydat na prezydenta wygrał we wszystkich makroregionach kraju (wschód, zachód, północ południe) zdobywając ponad 50 proc. głosów - nawet na zachodzie Ukrainy, przychylnym wcześniej Poroszence.

Co ciekawe jednak, w czterech polskich komisjach Zełenski ledwo co przekroczył próg 50 procent. Komik wygrał głosowanie w komisjach w Warszawie i Gdańsku, przegrał za to z Poroszenką w Krakowie (dość znacznie) oraz w Lublinie (minimalnie - 7 głosami).

W Warszawie na Zełenskiego zagłosowało 2141 Ukraińców, na Poroszenkę - 2021. W mniejszym okręgu w Gdańsku przewaga pretendenta była jeszcze większa - 781 do 457. Z kolei w Krakowie większość stanowili zwolennicy obecnego prezydenta Ukrainy (1075 głosów przy 840 na Zełenskiego), podobnie jak w Lublinie (237 do 230).

W skali całego kraju, tj. wszystkich czterech komisji w Polsce, Zełenski zebrał 50,66 procent głosów. Poroszenkę poparło 48,10 procent głosujących, stwierdzono też 1,24 proc. głosów nieważnych. Bez uwzględnienia tych ostatnich, Zełenski wygrał 51,3 proc. do 48,7 proc.

W pierwszej turze Zełenski wygrał we wszystkich polskich lokalach, na drugim miejscu wszędzie był Poroszenko. Jednak różnica między nimi również była mniejsza, niż notowana w całych wyborach. 

Dowiedz się więcej: Jak głosowali Ukraińcy w Polsce? Klęska Tymoszenko

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA