fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja buduje fregaty dla Indii w Kaliningradzie

"Admirał Makarow", trzecia z fregat Projektu 11356 w rosyjskiej marynarce
Radziun [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Stocznia Jantar w Kaliningradzie do 2023 roku zakończy budowę dwóch fregat Projektu 11356 dla indyjskiej marynarki wojennej - zapowiedział w piątek Aleksander Michejew, prezes rosyjskiego państwowego eksportera broni Rosoboronexport .

- Podpisaliśmy wszystkie harmonogramy i programy produkcyjne - powiedział Michejew. We współpracy przy budowie okrętów dla Indii ma brać udział ponad 60 przedsiębiorstw. - Okres 2022–2023 to termin dostawy dwóch okrętów, zgodnie z istniejącymi zobowiązaniami umownymi - powiedział dyrektor naczelny.

Agencja TASS podkreśla, że umowa na budowę fregat została podpisana i "oczekuje się, że w najbliższej przyszłości wypłacone zostaną zaliczki na sfinansowanie rozpoczęcia prac w ramach projektu". - Wierzę, że stanie się to w ciągu dwóch lub trzech tygodni - stwierdził Michejew.

Rosja i Indie podpisały kontrakty w listopadzie 2018 r. na dostawę czterech fregat Projektu 11356. W ramach umowy dwie fregaty zostaną zbudowane w stoczni Jantar u wybrzeży Bałtyku, a dwie pozostałe zbuduje indyjska spółka Goa Shipyard Limited (GSL). Szef rosyjskiej korporacji stoczniowej Aleksiej Rachmanow mówił wcześniej, że pierwsze fregaty 11356 dla Indii zostaną zbudowane w Rosji w ciągu trzech lat.

Okręty Projektu 11356 to najnowsze fregaty w marynarce Rosji z przeznaczeniem dla Floty Czarnomorskiej. Zaprojektowane są do przeprowadzania ataków na wrogie okręty i okręty podwodne w strefach przybrzeżnych i oceanicznych oraz do zwalczania celów powietrznych zarówno niezależnie, jak i jako część grupy morskiej. W marynarce rosyjskiej działają obecnie trzy takie jednostki.

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA